Uniós biztos titokzatos washingtoni missziója: Európa ambiciózus terveket formál.

A következő Signature befektetői klubunk keretében a vámháború piacokra gyakorolt hatásait, valamint a megújuló globális versenyt fogjuk alaposan megvizsgálni. Célunk, hogy mélyebb betekintést nyújtsunk a jelenlegi gazdasági helyzet alakulásába és annak következményeibe.
Az uniós biztos várhatóan találkozik Donald Trump adminisztrációjának számos kulcsszereplőjével, köztük Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel és Jamieson Greer amerikai kereskedelmi képviselővel. Látogatásának fő célja, hogy foglalkozzon az amerikai elnök által bejelentett viszontvámokkal kapcsolatos egyre fokozódó aggodalmakkal, amelyeket a kereskedelmi partnerekre gyakorolt hatások váltanak ki.
A lényeg abban rejlik, hogy Trump az importvámokat éppen olyan szinten állapítaná meg az egyes országok esetében, mint amekkora vámot ők alkalmaznak az amerikai termékekre.
A tervezett amerikai vámintézkedések komoly hatással lehetnek az Európai Unióra, amely az Egyesült Államok egyik legfontosabb gazdasági partnere, és évente több mint 1500 milliárd euró értékű árut és szolgáltatást forgalmaz. Noha az EU folyamatosan árukereskedelmi többletet produkál az USA-val szemben, az amerikai szolgáltatási szektor előnyei részben ellensúlyozzák ezt a helyzetet. Ennek ellenére Donald Trump már régóta bírálja az európai kereskedelmi gyakorlatokat, és újabb intézkedésekkel igyekszik csökkenteni az Egyesült Államok kereskedelmi deficitjét.
Az Európai Bizottság határozott kritikát fogalmazott meg Washington legújabb döntésével kapcsolatban, amelyet "rossz irányba tett lépésnek" minősítettek az új vámok bevezetése miatt. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke világosan kifejezte álláspontját, miszerint...
Az Európai Unió elkötelezett amellett, hogy megóvja gazdasági érdekeit, és szükség esetén határozott válaszlépéseket fog tenni.
Von der Leyen kiemelte, hogy Európa alacsony vámokat alkalmaz, és nem találja indokoltak az Egyesült Államok által tervezett korlátozásokat.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Trump már a múlt héten új védővámokat hirdetett meg az acél- és alumíniumimportokra, hasonlóan ahhoz, ahogyan ezt első elnöksége alatt tette. Akkor Brüsszel válaszként ellenintézkedéseket hozott, például megvámolta az amerikai bourbon-t és a Harley Davidson motorokat. Most ismét egy vámháború réme lebeg a horizonton, miközben az EU diplomáciai eszközökkel próbálja megoldani a konfliktust, és Šefčovič washingtoni látogatása is ezt a célt szolgálja.