Tusványos - Horváth László hangsúlyozta, hogy a kábítószer-kereskedelem felszámolásához elengedhetetlen a határozott és összpontosított fellépés. Az ilyen jellegű kihívások kezelése érdekében fontos, hogy a hatóságok és a közösségek egyaránt aktívan részt

Határozott és koncentrált fellépésre van szükség a kábítószer-kereskedelem felszámolása érdekében - mondta Horváth László kormánybiztos szerdán Tusnádfürdőn.
A kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen a kábítószer kérdése a Kárpát-medencében címmel rendezett panelbeszélgetésen kifejtette: kábítószer-ügyben átlépték a vörös vonalat.
Olyan mértékben elárasztották Magyarországot és a környező területeket káros anyagokkal, hogy ez már sürgeti a határozottabb és célzottabb intézkedések bevezetését – hangsúlyozta.
A célunk nem lehet más, mint a kábítószer-kereskedelem teljes felszámolása. Vannak, akik ezt puszta illúziónak tartják, de ennél alacsonyabb mércét nem szabad elfogadnunk; nem létezhet alku a céljainkban. A harcnak nem szabad megállnia, még ha az út nehéz és hosszú is. Ez egy globális iparág, amely nem ismer sem földrajzi, sem jogi határokat. Ahol kábítószer van, ott erőszak, félelem és bűnözés is jelen van - tette hozzá, hangsúlyozva a probléma szörnyűségeit.
Az a legnagyobb cél, hogy ne legyenek új belépők, ezért a kábítószer fizikai elérhetőségét a rendőrség Delta programjával drasztikusan visszavágták - közölte.
Kitért arra is: Magyarországon 40 millió szerhasználatról tudnak a szakemberek éves szinten, de ennél több lehet, mert nagyon sokan nem jelentkeznek, ezért társadalmi összefogásra is szükség van.
Mile Ferenc, a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió vezetője hangsúlyozta, hogy az érintett emberek számára elengedhetetlen egy új esély biztosítása. Ennek érdekében alakították meg az új esély központokat, amelyekből már 35 található Magyarország területén. Ezekben a központokban külön figyelmet fordítanak a kábítószer-fogyasztók támogatására is - tette hozzá.
Tervezik rehabilitációs intézmény létrehozását is, a részükről van nyitottság, de kormányzati segítségre is szükség van - tette hozzá.
Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője bejelentette, hogy a közeljövőben olyan preventív előadásokat kívánnak szervezni, amelyekre a tanárokat, gyerekeket és szülőket is várják. Hangsúlyozta, hogy érezhető a különbség az anyaország és Erdély, illetve Románia között ezen a téren. Romániában a prevenció még gyerekcipőben jár, az utánkövetés gyakorlatilag nem létezik, és a rehabilitáció kérdése is elhanyagolt - fejtette ki véleményét.