Tusk a lengyel uniós elnökség programját bemutatva kiemelte, hogy a fegyverkezés kérdése a legfontosabb prioritásként szerepel.


A lengyel miniszterelnök szerdai beszédében az Európai Parlamentben hangsúlyozta, hogy Európa jövője érdekében sürgető szükség van a katonai képességek megerősítésére. Szerinte, ha a kontinens meg kívánja őrizni függetlenségét és stabilitását, akkor határozottabb és erősebb fegyverkezésre van szükség.

Donald Tusk, a lengyel uniós elnökség programjának bemutatása során hangsúlyozta, hogy a biztonság kérdése rendkívül sürgetővé vált a globális fenyegetések fényében. Szerinte sürgős szükség van a védelmi kiadások jelentős emelésére, és már az idei évtől legalább 5 százalékos GDP-arányos beruházásokra van szükség. Emellett kiemelte a belső biztonság fontosságát is: a határvédelmi intézkedések megerősítése és az illegális migrációval szembeni határozott fellépés elengedhetetlen a európai demokrácia és értékrend védelmében – tette hozzá.

A lengyel miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak nem szabad az Egyesült Államok támogatására támaszkodnia a problémák megoldásában, hanem saját kezébe kell vennie a sorsát, és aktívan kell fellépnie önállósága érdekében.

Ha az Európai Unió és a tagállamok képesek gondoskodni saját biztonságukról, akkor nemcsak erősebbé válnak, hanem értékes szövetségesekké is Amerika számára.

Szomorú, hogy Európában bizonyos emberek aggódnak Oroszország demográfiai vagy gazdasági ereje miatt. Újra meg kell erősítenünk a hitünket saját képességeinkben. Erősek vagyunk, és egyenrangú partnerek a világ legnagyobb hatalmaival. Csak bíznunk kell ebben, és a tények mellettünk fognak szólni.

- fejtette ki.

Tusk szerint az illegális migrációval és az európai belső biztonsággal kapcsolatos kihívásokat nem érdemes nacionalista vagy idegengyűlölő nézetekkel kezelni. Hangsúlyozza, hogy a megoldásoknak a hagyományos demokratikus értékekre kell épülniük, mint például az egyéni szabadságjogok, a kisebbségi jogok védelme, a szólásszabadság biztosítása, a jogállamiság fenntartása és a korrupció elleni harc. Az ilyen alapelvek mentén lehet igazán hatékonyan és méltányosan kezelni ezeket a komplex problémákat.

Rámutatott, hogy az információbiztonság kiemelkedő jelentőséggel bír, főként a félretájékoztatás és a hazugságok elleni védekezés szempontjából, mivel ezek eszközként szolgálhatnak az EU és Ukrajna ellen. Kiemelte, hogy bár a szólásszabadságot tiszteletben kell tartani, elengedhetetlen a határozott fellépés a választások és a demokráciák védelmében, különösen a dezinformációval szemben.

A lengyel miniszterelnök kiemelte, hogy az energiabiztonság garantálásáról nem elég beszélni, hanem konkrét lépésekre is szükség van e téren. Az EU-nak véget kell vetnie az orosz energiától való függésnek, de közben az energiaárak csökkentése is elengedhetetlen, mert jelenleg Európában a legdrágább az energia, ami versenyhátrány. Hangsúlyozta: a magas energiaárakat részben az uniós szabályok okozták, ami elfogadhatatlan. Bár fontos a környezet és az éghajlat védelme, az energiához való szabadpiaci hozzáférés javítása is szükséges - húzta alá.

Rámutatott, hogy az Európai Uniónak sürgősen át kellene gondolnia a zöld megállapodás keretrendszerét, mivel a jelenlegi szabályozások túlzott energiaárakat generálnak, és szükséges lenne ezek módosítása.

Az új szén-dioxid-kibocsátási árazási rendszer, más néven ETS2, az épületek és a közúti közlekedés terén túl gyorsan lépett életbe, amit érdemes lenne alaposan átgondolni. Az emberek természetesen támogatják a környezet védelmét, ugyanakkor aggasztja őket a megemelkedett energiaárak közvetlen hatása a mindennapi életükre. Az egyensúly megtalálása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a fenntarthatóság céljait elérhessük anélkül, hogy a lakosság terheit túlzottan megterhelnénk.

Ami az európai mezőgazdaság helyzetét illeti, Tusk hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottságnak sürgősen foglalkoznia kell a gazdákra nehezedő nyomással. Véleménye szerint a büntetések alkalmazása helyett inkább ösztönző intézkedésekre van szükség a termelők támogatása érdekében.

Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője felszólalásában hangsúlyozta, hogy Lengyelországban a Tusk által vezetett hatalom szisztematikusan rombolja a jogállam és a demokrácia alapjait. Szerinte a helyzet odáig jutott, hogy egyfajta "woke diktatúra" alakult ki az országban. Kifejtette, hogy ebben a környezetben a hatalmon lévőkkel ellentétes nézeteket vallók nyílt és brutális politikai üldöztetések célpontjaivá váltak.

Hangsúlyozta, hogy a mostani lengyel jogállamisági válságra Brüsszelből érkező válaszok világosan tükrözik az uniós vezetők kettős mércéjének meglétét.

"Ha Magyarországon tizedennyi történne, mint ami Lengyelországban az elmúlt bő egy évben megtörtént, akkor Ursula von der Leyen már békefenntartó erők küldésére vonatkozó előterjesztéssel élne. De most az Európai Unió vezetői mégis hallgatnak, vagy egyenesen lelkesen üdvözlik a jogállam és a demokrácia szétverését, a rendőri erőszak alkalmazását, ezt a szép új liberális világot, a woke diktatúrát"

- jelentette ki.

Kiemelte, hogy a menekülésre kényszerülő lengyel hazafiak bátran számíthatnak a hazájuk iránt elkötelezett magyarokra. "A lengyel politikai üldözöttek számára nyitott kapuk állnak előttünk, és ha szükséges, politikai menedékjogot biztosítunk számukra" - szögezte le a képviselő.

A Tisza párt az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte, hogy teljes mértékben mögöttük áll a lengyel elnökség célkitűzései, mivel meggyőződésük szerint ezek Magyarország szempontjából is rendkívül lényegesek. "A Tusk-kormány az, amely valóban képviseli a magyar érdekeket, nem az Orbán-kormány" - hangsúlyozták.

"Donald Tusk teljes jogi anarchiába vezette Lengyelországot" - interjú Rosonczy-Kovács Mihály olasz-lengyel szakértővel középhatalmi álmokról, szövetségekről, jogállamiságról

Related posts