Egy kalandvágyó túrázó rábukkant egy rendkívül értékes meteoritra, amelynek értéke milliókra rúg.

A felfedezés mára Fukang-meteorit néven vált ismertté. Ez a távoli űrből származó kőzet valóban kiemelkedik a többi meteorit közül, látványa pedig még a laikusokat is lenyűgözi.
A Fukang-meteorit a pallazitmeteoritok ritka osztályába tartozik. Ezeket a meteoritokat a nikkelből vasból álló hálózatok jellemzik, amelyek között az olivin nevű szilikát kristályai helyezkednek el. Amikor felvágják és polírozzák őket, a pallazitok lenyűgöző, átlátszó kristálystruktúrákat tárnak fel, amelyek általában zöld színűek, de néha jellegzetes sárga, barna vagy arany árnyalatokat is mutathatnak.
A pallazitok elnevezése Péter Simon Pallas (1741-1811) nevéhez fűződik. Pallas Szentpéterváron, az orosz cár fővárosában tanított, amikor 1772-ben értesült arról, hogy Krasznojarszk közelében, a hegyekben egy különleges kőzetre bukkantak. Azonnal útra kelt, hogy személyesen is megvizsgálja ezt az érdekes anyagot. Az utazását követően, 1776-ban részletes és alapos leírást készített a kőzetről. Ezt a tudományos munkát később Chladni is felhasználta a meteoritokkal foglalkozó könyvében.
Különleges és szokatlan megjelenésük miatt a pallazitokat az elsőként felismert és elfogadott földönkívüli anyagok közé sorolják. Egyedülálló és fontos betekintést nyújtanak Naprendszerünk múltjába, mivel körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkeztek. Ezek a kövek valószínűleg differenciált aszteroidákban (olyan aszteroidákban, amelyek a hőfolyamatok által magra és köpenyre váltak szét) alakultak ki.
A pallazitok valódi különlegességnek számítanak, hiszen a Földön fellelhető összes meteorit csupán 0,2%-át képviselik. Ritkaságuk nem csupán a mennyiségükben rejlik, hanem abban is, hogy egyedülálló kémiai összetételük és eredetük miatt a tudomány és a gyűjtők körében is kiemelkedő figyelmet kapnak.
A meteoritot felfedező túrázó korábban már találkozott a kőzettel, de a különös kristályok felkeltették a figyelmét, amelyek a 1003 kilogrammos darabból kiemelkedtek. Elhatározta, hogy egy mintát küld elemzésre. Azóta a meteoritot több részre bontották, felfedve lenyűgöző, "ólomüvegszerű" külsejét. Ma ez a meteorit a világ egyik legkeresettebb és legértékesebb példányának számít.
2005 februárjában az eredeti Fukang-meteorit egy jelentős részét bemutatták a Tucsonban (Arizona, USA) megrendezett drágakő- és ásványkiállításon. Ezt követően, 2021-ben a Christie's aukciósház bejelentette, hogy a meteorit egy kisebb szeletét 30 000 dollárért (kb. 11,7 millió forintért) értékesítették. Ezek az árak sokak számára elképzelhetetlennek tűnhetnek, de ha figyelembe vesszük a meteoritok korát és tudományos jelentőségét, világossá válik, hogy miért váltak ennyire keresetté.