Trump folyamatosan akcióban van, újabb csapást mért a válságban lévő Kínára.


A következő Signature befektetői klubunk során arra összpontosítunk, hogyan hat a vámháború a piacokra, valamint milyen új kihívásokat hoz a globális verseny újbóli fellángolása. Célunk, hogy mélyrehatóan elemezzük ezeket a jelenségeket, és megosszuk tapasztalatainkat a jövőbeli lehetőségek feltárásában.

Donald Trump elnök ismét új vámokat vezetett be a Kínából érkező importtermékekre, ami megnöveli annak valószínűségét, hogy Peking válaszlépéseket eszközöl, így tovább fokozódik a feszültség a világ két legnagyobb gazdasága között.

Trump csütörtökön a közösségi médiában tett közzé egy bejegyzést, amelyben bejelentette, hogy Kína ellen március 4-től egy újabb 10%-os vámot vezetnek be.

Indoklásként az Észak-Amerika szomszédos államaiból érkező folyamatos drogfogyasztás növekvő mértékét hozta fel, amely véleménye szerint "kifejezetten aggasztó és tarthatatlan helyzetet" teremt. Ezen túlmenően Kína állítólagos hozzájárulását is hangsúlyozta a probléma súlyosbításához.

Az új vámok a hónap elején bevezetett 10%-os vámra épülnek, így a kereskedelmi terhek tovább növekednek.

Trump széleskörű offenzívájának részeként Peking ellen a támadások számos területet lefednek, beleértve a kereskedelmet, a technológiai szektort és a befektetéseket is.

Donald Trump elnök azt is bejelentette, hogy Kanada és Mexikó esetében a 25%-os vámok március 4-én életbe lépnek, és Kína ellen további 10%-os vámot is kivet.

Kína az első vámintézkedésekre visszafogott, de átgondolt módon reagált: vámtételeket vetett ki bizonyos amerikai termékekre úgy, hogy minimalizálja a saját gazdaságára gyakorolt károkat, miközben jelezte, hogy szükség esetén jelentősebb ellenintézkedéseket is hozhat.

A feszültségek növekedése közepette

Hszi Csin-ping kínai elnök felszólította legfelsőbb tisztviselőit, hogy őrizzék meg nyugalmukat.

Érdekes megfigyelni, hogy a kínai állami média, beleértve a Hszinhua hírügynökséget és a People's Daily-t, péntek reggelig egyáltalán nem kommentálta az amerikai elnök kijelentéseit.

Maeva Cousin, a Bloomberg közgazdásza kifejtette, hogy a meglévő és a várható vámok hatása a kínai gazdaságra "kezelhető" jellegű kell, hogy legyen. Ennek oka, hogy az Egyesült Államokba irányuló kínai export csupán a kínai hozzáadott érték kicsivel több mint 2%-át képviseli.

"Középtávon valószínű, hogy Kína új piacokat talál az exportjára - bár ez ellenállásba ütközhet más országok részéről, amelyek már most is aggódnak a kínai túlkapacitások miatt bizonyos ágazatokban" - írta Cousin pénteki jegyzetében.

Ez az ellenállás már mutatkozik is: az elmúlt héten Dél-Korea és Vietnam is követte Washington példáját, és vámokat vetett ki a kínai acéltermékekre, hogy megállítsa a világ legnagyobb acélgyártójának túlzott kínálatát.

A fokozódó feszültségek ellenére Peking és Washington láthatóan mindent megtesz annak érdekében, hogy megelőzze a kétoldalú kapcsolatok teljes összeomlását.

He Lifeng, a kínai miniszterelnök-helyettes, múlt pénteken találkozott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel, ami Trump hivatalba lépése óta a második alkalom, hogy ilyen magas szintű kapcsolatfelvétel történt. Ez arra utal, hogy a két ország közötti kommunikáció továbbra is aktív. Ezen kívül Kína védelmi minisztériuma csütörtökön bejelentette, hogy katonai tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal.

Trump hangsúlyozta a Hszi Csin-pinggel ápolt személyes viszonyát, és a múlt héten kifejtette, hogy egy új kereskedelmi megállapodás Kínával elképzelhető. Február elején jelezte, hogy "hamarosan" tervez beszélgetést Hszivel, de eddig még nem zajlott le ilyen találkozó.

Related posts