Trump és a stabilcoinok: Az Egyesült Államok digitális dollárjának dominanciáját erősítheti az új szabályozási keret Az Egyesült Államok pénzügyi rendszerének jövője szempontjából kulcsfontosságú lépést jelenthet Trump új szabályozási javaslata a stabilc


Az új Trump-kormányzat első lépése a kriptovaluták világában valószínűleg a stabilcoinok szabályozása lesz. Ez a lépés nem csupán a piac stabilitását segítheti elő, hanem az amerikai dollár pozícióját is megerősítheti.

A Trump-adminisztráció a stabilcoinok szabályozásának bevezetésével kívánja megerősíteni a kriptovaluták irányítását, mint az első lépést egy kriptobarát politika kialakításában. A célja egyértelmű: az amerikai dollár globális pénzügyi hegemóniájának fenntartása a digitális világban.

A stabilcoinok olyan kriptovaluták, amelyek szoros kapcsolatban állnak a hagyományos fiat valutákkal, leginkább az amerikai dollárral. Ezek a digitális eszközök a globális kriptovaluta tranzakciók több mint kétharmadát képviselik. Az amerikai kormány számára ez nem csupán egy új pénzügyi megoldás, hanem egy kulcsfontosságú eszköz is, amely elősegítheti a dollár dominanciájának megőrzését a digitális gazdaság térnyerésével.

David Sacks, aki a Trump-adminisztráció mesterséges intelligencia és kriptovaluta politikai tanácsadójaként tevékenykedett, kedden bejelentette, hogy az új kormányzat prioritásként kezeli a stabilcoinok szövetségi szintű szabályozását. E kezdeményezés első lépéseként Bill Hagerty republikánus szenátor már benyújtotta a vonatkozó törvényjavaslatot, amely világos kibocsátási feltételeket és egy "enyhébb szabályozási keretet" kíván biztosítani a stabilcoinok működéséhez.

A piac pozitívan reagált a hírre, mivel a világ legnagyobb stabilcoinja, a Tether, már most is közel 100 milliárd dollár értékű amerikai állampapírral rendelkezik tartalékban. Ez a stabilcoinok térnyerése nemcsak a digitális dollár megerősödését segítheti elő, hanem növelheti az amerikai állampapírpiac iránti keresletet is. Ennek következményeként hosszú távon lehetőség nyílhat a kamatlábak csökkentésére.

Zack Shapiro, a Bitcoin Policy Institute szakértője rámutatott, hogy a klasszikus pénzügyi szektor sem szeretne lemaradni a stabilcoinok nyújtotta lehetőségekről. "A stabilcoinok kibocsátásának üzleti lényege abban rejlik, hogy az állampapírok hozamait kihasználva generál profitot, miközben maguk a stabilcoinok nem termelnek kamatot. Egyértelmű, hogy a Wall Street is aktívan részt venne, ha lenne egyértelmű és átlátható szabályozási keret" - hangsúlyozta.

A szabályozási intézkedések geopolitikai jelentősége nem elhanyagolható. Alice Liu, a CoinMarketCap vezető kutatója rámutatott, hogy a Trump-adminisztráció célja a digitális dollár versenyképességének fenntartása az olyan alternatív rendszerekkel szemben, mint például a Kína által bevezetett digitális jüan. "Amennyiben a stabilcoinokat megfelelő keretek között tudják szabályozni és támogatni, az Egyesült Államok garantálhatja, hogy a dollár továbbra is megőrizze pozícióját mint a világ első számú tartalékvalutája a digitális korszakban" - emelte ki Liu.

Bill Hagerty javaslata nem az első stabilcoin-szabályozási kezdeményezés Washingtonban; a Lummis-Gillibrand által benyújtott törvénytervezet például már 2024 májusa óta napirenden van. Jelenleg azonban minden jel arra utal, hogy a Trump-adminisztráció sürgősen foglalkozni kíván ezzel a kérdéssel. Az egyértelmű stabilcoin-szabályozás bevezetése pedig akár a kriptopiac következő jelentős növekedési szakaszát is elindíthatja - állítja a Yahoo Finance.

Related posts