Trump az atomlétesítmények ellen indított támadások után így fogalmazott: "Miért ne lehetne rendszerváltás Iránban?"


Az amerikai elnök vasárnap a közösségi médiában megosztott posztjában a lehetséges iráni rendszerváltásra utalt, ezzel kérdőre vonva az Iránban fennálló teokrácia jövőbeli kilátásait.

Trump a Truth Social platformján osztotta meg véleményét az iráni rezsimről, miután vasárnapra virradóra váratlan támadást indított az ország három nukleáris létesítménye ellen. Megjegyzése szerint a támadás során keletkezett kár "óriási" volt, és az amerikai hadsereg "figyelemre méltó képességekről" tett tanúbizonyságot.

"Nem politikailag korrekt a 'rendszerváltás' kifejezést használni, de ha a jelenlegi iráni rezsim nem képes újra naggyá tenni Iránt, akkor miért ne lenne rendszerváltás?" - tette fel a kérdést Trump az oldalon, majd hozzátette: "MIGA", azaz "Make Iran Great Again".

Trump posztja szöges ellentétben állt Pete Hegseth védelmi miniszter vasárnap reggeli sajtótájékoztatójával, amelyen részletezte a légi bombázást. "Ez a küldetés nem a rendszerváltásról szólt és nem is szólt" - mondta akkor Hegseth.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter a Fox News vasárnapi műsorában arra figyelmeztetett, hogy az USA elleni bármilyen megtorlás vagy az atomfegyver építésének siettetése "veszélybe sodorja az iráni rezsimet".

Rubio hangsúlyozta, hogy az amerikai kormányzat egyértelmű üzenetet fogalmazott meg: arra kérik Irán vezetését, hogy sürgősen hagyjon fel atomfegyverek fejlesztésével. Ugyanakkor a globális színtéren egy olyan zavaros helyzet alakult ki, amely különösen kritikus időszakot jelez, és amelynek kimenetele meghatározhatja, hogy a világ egyes részei fegyveres konfliktusokba süllyednek-e, vagy sikerül-e békés megoldásokra találniuk.

Az NBC-nek tett nyilatkozatában JD Vance alelnök kifejtette, hogy...

Szerinte a csapás esélyt kínál arra, hogy újrainduljanak a megrekedt tárgyalások az iráni atomprogram csökkentéséről.

Elemzők véleménye alapján a részben ellentmondásos kommunikáció következtében kihívást jelent a helyzet teljes megértése. Kérdéses, hogy az amerikai elnök csupán gúnyolódik-e ellenfelével, vagy olyan provokatív kifejezéseket alkalmaz, amelyek tovább eszkalálhatják a hónap elején kirobbant háborút Izrael és Irán között.

Az izraeli-iráni feszültség június 13-án új szintre lépett, amikor Izrael egy megelőző csapással sújtotta Irán katonai létesítményeit, ezzel 10 teheráni atomtudós életét oltva ki. Az esemény komoly politikai és katonai következményekkel járhat a térségben.

Irán ballisztikus rakéták és drónok bevetésével reagált, azonban a hírek szerint a katonai erőforrásai jelentősen meggyengültek. Ennek hátterében áll, hogy Izrael légicsapásai sikeresen célozták meg Teherán légvédelmi rendszereit és rakétaindító állomásait, ezzel komoly károkat okozva az ország védelmi képességeiben.

Az Izrael ellen indított iráni támadások következtében 24 ember vesztette életét a hadművelet kezdete óta - tájékoztatott Benjamin Netanjahu miniszterelnök hivatala. Ezen kívül 1272 fő sérült meg. Az iráni források szerint az izraeli légicsapások következtében több mint 400 ember hunyt el, és 3056-an szenvedtek sérüléseket. A legtöbben civil áldozatok voltak - állította az iráni egészségügyi minisztérium szombati közleményében.

Related posts