Toxikus főnök: hogyan ismerhetjük fel, és mit tehetünk ellene A munkahelyi légkör jelentős hatással van a dolgozók teljesítményére és mentális jólétére. Amikor egy főnök toxikus viselkedést tanúsít, az nemcsak a csapat dinamikáját rontja, hanem a munkavá


A Budapesti Corvinus Egyetem és a Debreceni Egyetem szakemberei a jelenség hazai megértésére különböző kutatási módszereket alkalmaztak, beleértve mélyinterjúkat, fókuszcsoportos diskurzusokat és online kérdőívek kiértékelését. Az összegyűjtött eredményekről egy részletes közleményt is közzétettek.

A toxikusnak észlelt vezető általában kiszámíthatatlan, szeszélyesen hoz döntéseket, irreális célokat tűz ki, nem rest etikai és személyes határokat áthágni, az elvárásokat nem megfelelően kommunikálja. Jellemző rá a dominancia iránti igény, a hatalomvágy, a rendkívüli manipulációs képesség, az etikátlanság, valamint a magas intellektus és a karizma, de sokszor kompetenciahiánnyal küzd. Szereti beosztottjait hibáztatni, megfélemlíteni, megalázni, a felelősséget áthárítani. Nem csapatjátékos, a csapat eredményeit magáénak vindikálja, ezáltal produktívnak tűnik, amivel kivívhatja a felsővezetés támogatását. Az erős versenyszellemmel rendelkező szervezetek ugyanis gyakran támogatják azokat a vezetőket, akik túlhajtják a beosztottjaikat, és negatív légkört teremtenek.

A toxikus vezető olyan mérgező légkört teremt, amely folyamatosan érzelmi feszültséget generál. A munkatársak kimerülnek, túlterheltnek érzik magukat, és motivációjuk drámaian csökken. Ennek következtében gyakrabban betegednek meg, és folyamatosan panaszkodnak, míg a csapatok közt klikkesedés alakul ki. Az alkalmazottak túlélő üzemmódba kapcsolnak, és olyan érzelmi folyamatokon mennek keresztül, mint a gyász. A szervezet általános teljesítménye súlyosan csökken, a döntéshozatal lelassul, míg a kreativitás és az innováció elhalványul. A lojalitás gyengül, és a munkavállalók fluktuációja drasztikusan emelkedik.

Related posts