Több tízezer ember gyűlt össze Kragujevacon, hogy kifejezze elégedetlenségét a kormány politikájával szemben. A demonstráció célja, hogy felhívja a figyelmet a társadalmi problémákra és a kormányzati intézkedések ellenállására. A résztvevők különböző szlo


A diákok négy napon át gyalogoltak Belgrádból, illetve a dél-szerbiai Nisből Kragujevacra, hogy részt vegyenek a szombati megmozduláson, amelynek során 15 órára lezárják a város legfőbb csomópontjait. Szerbiában február 15. az államiság napja. 1804-ben ezen a napon, a Julianus-naptár szerinti gyertyaszentelő napján kezdődött meg a törökök elleni első szerb felkelés, 1835-ben pedig ugyanezen a napon fogadták el - éppen Kragujevacon - az első demokratikus szerb alkotmányt, amellyel kezdetét vette a modern szerb állam kialakítása.

Az államiság napja tiszteletére Szávaszentdemeteren (Sremska Mitrovica) különleges ünnepségre készülnek, amelyen Aleksandar Vučić köztársasági elnök is részt vesz. A rendezvény során egy fontos nyilatkozatot fogadnak el, amely megerősíti Vajdaság Szerbiától való elválaszthatatlanságát, lényegében az alkotmányos alapelvek újbóli megerősítését célozza. A közelmúlt eseményei, különösen a november elején történt tragikus baleset, amikor az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője leszakadt, és tizenöt ember életét követelte, mélyen megrázták a közvéleményt, és elindították a tiltakozások sorozatát.

Az illetékes szervek 13 ember ellen emeltek vádat mulasztás és veszélyeztetés miatt az ügyben, az újvidéki felsőügyészség pedig a felújítás során elkövetett esetleges korrupciós ügyek gyanúja miatt indított nyomozást. Civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők a tragédia után tiltakozásba kezdtek. A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapok során, továbbá szabadon engednék azokat a diákokat és tanárokat, akik ellen a tiltakozások miatt emeltek vádat, és 20 százalékkal megnövelnék a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet.

A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek, mivel az illetékes hatóságok folyamatosan közzéteszik a felújítási munkálatokkal kapcsolatos dokumentációkat. Ezen kívül eljárás indult azok ellen, akik támadást intéztek a tiltakozók ellen. Aleksandar Vucic köztársasági elnök közbenjárására a korábban őrizetbe vett diákokat és tanárokat szabadon engedték. A költségvetési források átcsoportosításával pedig sikerült 20%-kal növelni a felsőoktatásra szánt büdzsét, így a további demonstrációk szerintük feleslegesek.

A diákok szerint viszont még nem teljesült minden kérés, a velük rokonszenvező építésügyi szakemberek például úgy vélik, hogy még mindig hiányoznak kulcsfontosságú iratok, amelyekből kiderülhetne, ki a felelős az újvidéki tragédiáért, ezért folytatják a tiltakozást. Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban újították fel, és a munka tavaly is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható.

A miniszter lemondása óta kifejezte, hogy nem érzi magát felelősnek a tragikus eseményekért. Ezzel szemben Újvidék polgármestere, Milan Djuric, valamint a miniszterelnök, Milos Vucevic felelősséget vállaltak a történtekért, és január végén bejelentették lemondásukat. A miniszterelnök lemondása azonban nem csupán formális lépés, hiszen a parlamentnek is ratifikálnia kell ezt a döntést, majd új vezetőt kell választaniuk. Ha ez nem történik meg, a jogszabályok értelmében előrehozott választásokra kerül sor.

Related posts