Az Európai Unió jövője érdekében elengedhetetlen a fokozottabb együttműködés és a hiányok csökkentése.

Az Európai Parlament képviselői két kulcsfontosságú határozatot fogadtak el, melyek a tagállamok közötti gazdasági és szociális koordináció következő ciklusát célozzák meg. Az elemzések alapján a fő kihívások között említik, hogy a tagállamok közötti gazdasági együttműködés nem elég szoros, és a gyengébben teljesítő országok gyakran figyelmen kívül hagyják az EU által megfogalmazott irányelveket.
Szerdán az Európai Parlament képviselői üléseztek az európai szemeszter keretein belül, ahol két fontos határozatot fogadtak el az éves gazdaságpolitikai koordinációval kapcsolatban. Az előkészítésért az Európai Néppárt képviselői vállalták a felelősséget. A határozatokban kiemelték, hogy...
- derül ki az Európai Parlament közleményéből.
A gazdasági prioritásokat meghatározó határozatot 469 igen és 167 nem szavazattal fogadták el, amelyben hangsúlyozták, hogy az uniós tagállamoknak aktívabban kellene részt venniük a számukra javasolt ajánlások végrehajtásában. Ezen kívül a szöveg felszólította az Európai Bizottságot, hogy javítson a tagállamok számára nyújtott adósságfenntarthatósági elemzések minőségén, így segítve elő a gazdasági stabilitást és fenntarthatóságot az unió területén.
néhány EP képviselő nehezményezte a "legjobb esetben is középszerű" gazdasági növekedést, és számonkérték a államháztartási hiánnyal műlödő országok teljesítményét
Az EU egyébként 2024-ben újragondolta a gazdaságirányítási architechtúráját, és a rendszeres konzultációk elmaradása akár ebből a változásból is fakadhat, de a jelenlegi és jövőben várható válságok tudatában, sokan a gyors adaptáció fontosságát hangsúlyozták.
A második határozat a foglalkoztatási és szociális prioritásokkal foglalkozott, ami valamivel csekélyebb támogatottságot élvezve, 351 igen és 260 nem szavazattal ment át. Itt a fókusz a kkv szektor támogatásán, és a munkavállalói jogi sztenderdek fenntartásán volt leginkább.
A szakértők hangsúlyozták, hogy a európai szemeszter kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen bár elsősorban gazdasági célok megfogalmazására szolgál, valódi hatékonyságát csak akkor tudja kifejteni, ha figyelembe veszi az európai polgárok életszínvonalának alakulását. Roxana Mînzatu, a Bizottság képviselője, többször is kiemelte, hogy a fejlődésnek szoros összhangban kell lennie a lakosság jólétével.
Bár a munkaerőhiány kezelése visszatérő fejfájást okoz több tagállamban, a szemeszter ezt
Elsősorban a képzési programok elindításával és oktatási kezdeményezések révén kívánják előmozdítani a helyzet javítását, ugyanakkor a Bizottságot arra is kérik, hogy foglalkozzon a mesterséges intelligencia munkahelyeken történő alkalmazásával.
Mindez kétségtelenül elengedhetetlen, ha valóban a világpolitikai táj változásáról kívánunk beszélni, tekintettel az idei év eddigi eseményeire.
Címlapkép forrása: © European Union 2025 - Source : EP
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a jogi szempontokat.