Több ezer önkormányzati munkavállaló lépett sztrájkba, kifejezve elégedetlenségüket a munkakörülmények és a bérezés terén.


Az érintett hivatalokban, körülbelül húsz különböző helyszínen, szüneteltetik tevékenységüket az anyakönyvvezetők, a pénzügyi szakemberek, az adóigazgatási ügyintézők, valamint a hagyatéki ügyintézők. A Főpolgármesteri Hivatalban viszont mindössze két órán át zajlik az akció.

(Friss híreink)

A jelenlegi, 20 éve változatlan 36 800 forintos illetményalapot, amely a bérezésük alapját képezi, legalább 80 ezer forintra kellene emelni, hogy jövedelmük vásárlóereje megmaradjon, majd ezt követően ez az emelés legyen automatikus, előző évi nemzetgazdasági átlagkereset növekedéséhez igazodóan - fogalmazta meg egyik követelésüket a hvg.hu-nak Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke.

Következő igényeik:

A szakszervezeti vezető szerint egy eredményt már biztosan elértek: a kormány ugyanis nemrég bejelentette, hogy a következő hónapokban két lépésben, kétszer 15 százalékkal emelik majd meg azoknak az önkormányzati köztisztviselőknek a fizetését, akik tízezer főnél kisebb településen dolgoznak. Nagyjából ez a 29 ezer önkormányzati köztisztviselő 40 százaléka, az ő béremelésüket tehát az állam finanszírozza. A nagyobb településeken viszont (vagyis az önkormányzati köztisztviselők 60 százalékának esetében) többnyire nem lesz pénz semmilyen fizetésemelésre, az állam ugyanis nem biztosít forrást, a kivetett szolidaritási hozzájárulási adó pedig túl nagy terhet jelent a városoknak. Volt olyan település, ahol még a létszámot is csökkenteni kellett.

Boros Péterné kifejtette, hogy a szerdai sztrájk csupán a kezdet, mivel a jövőben a kormánytisztviselők is hasonló módszerekkel fognak tiltakozni az alacsony bérek ellen. Az ő esetükben azonban a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) fellebbezése folytán a bíróság még nem hozott jogerős döntést arról a beadványról, amely a sztrájk törvényes lebonyolításához szükséges. Ha ez a kérdés rendeződik, elképzelhető, hogy még több munkavállaló csatlakozik a munkabeszüntetéshez.

"A jogszabályoknak megfelelő kezdeményezések esetén a kormány természetesen teljesíti a jogi kötelezettségeit, és a sztrájk jogszerűségétől függetlenül határozottan elkötelezett a köztisztviselők és kormánytisztviselők béremelése mellett" - nyilatkozta a szaktárca képviselője.

Related posts