Természetvédelmi diadalmenet: újjászületik egy tengeri faj Az óceán mélyeiben egy különleges történet bontakozik ki, amely a természetvédelmi erőfeszítések szívós munkájának köszönhetően valósággá válik. Egykor a kihalás szélén álló tengeri faj több évti


A zöld tengeri teknősök meséje boldog befejezéssel zárul, hiszen az amerikai és mexikói védelmi intézkedések, melyeket évtizedekkel ezelőtt hoztak létre, most kezdenek gyümölcsözni. E törvények eredményeként a zöld teknősök populációja fokozatosan növekszik, és reménnyel telíti meg a tengereket. Azonban nem minden teknősfaj osztozik ebben a szerencsében. A bőrhátú teknős, a tengerek egyik leglenyűgözőbb képviselője, sajnos továbbra is a súlyosan veszélyeztetett kategóriában vergődik, és úgy tűnik, hogy lassan eltűnik a Föld színéről. A jövőjük kérdése egyre sürgetőbbé válik, és mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy megőrizzük ezt a csodálatos fajt.

Annyi kihalás, szennyezés, nejlonba gabalyodott vízi állat után végre jó hírrel szolgálhatunk. A veszélyeztetett tengeri teknősök egy új, globális felmérés szerint feltámadóban vannak. Úgy tűnik, igazi természetvédelmi sikertörténet szemtanúi lehetünk. A most közzétett tanulmány a tengeri teknősök 48 populációját vizsgálta szerte a világon, a kutatók az állatokat veszélyeztető fenyegetéseket analizálták és mérték:

Az összegyűjtött információk alapján a vizsgált területek több mint felénél a fenyegetések összességében csökkenő tendenciát mutatnak, azonban természetesen akadnak kivételek. Érdekes módon megfigyelték, hogy az Atlanti-óceán tengeri teknőspopulációi sokkal kedvezőbb regenerálódási folyamatokat mutatnak, mint a Csendes-óceánban élő társaik.

A régóta a kihalás szélén egyensúlyozó, a dinoszauruszok korában is jelen lévő bőrhátú teknősök – amelyek nevüket rugalmas bőrüknek köszönhetik, hiszen nincsenek pikkelyeik és kemény héjpáncéljuk – sajnos nem javították meg helyzetüket. E különleges faj példányszáma az 1980-as és 1990-es évek között drámai módon, 90%-kal csökkent. A legnagyobb teknősfaj akár két méter hosszúra is megnőhet, és tömege elérheti a fél tonnát is. Ezen izmos állatok képesek a legmélyebb vizekbe merülni, hogy medúzákra vadásszanak, amelyek a fő táplálékukat képezik. 15 éve azonban felcsillant a remény, hogy talán mégsem tűnnek el végleg. Ekkor fedezték fel a világ legnagyobb bőrhátú teknős populációját Gabonban, Afrikában. Itt több óceánparti fészekrakóhelyet találtak, ahol közel negyvenezer nőstény jött össze, hogy lerakja tojásait.

Egy éve a floridai partvidéken különös látványosságot nyújtott egy hatalmas teknős, amely valószínűleg fészekrakási céllal lépett a partra. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió figyelmeztetése szerint nem csupán a bőrhátú teknősök állapota aggasztó, hanem számos más tengeri élőlény is kritikus veszélyben van. Bryan Wallace, a tanulmány egyik szerzője és vadökológus, kollégáival együtt alaposan feltérképezte az összes olyan élőhelyet, ahol bőrhátú teknősök találhatók. Bár ezek az állatok képesek akár 6000 kilométert is megtenni a vándorlás során, a fenyegetések elől sajnos nem tudnak elmenekülni. Ráadásul egyes területek különösen magas kockázatot jelentenek számukra.

Eközben a zöld tengeri teknősök ugyan még mindig veszélyeztetettnek számítanak, de éppen az ő populációik több régióban is virágzásnak indultak. Mivel kereskedelmi célú halászatukat betiltották, Mexikóban és az Egyesült Államokban a part menti vizekben nőni kezdett a számuk. A teknősöket védő törvények ugyan nem újak - az Egyesült Államok 1973-ban nyilvánította őket veszélyeztetett fajjá, Mexikó 1990-ben tiltotta be a befogásukat -, de jó pár évtizednek kellett eltelnie ahhoz, hogy ezek az intézkedések, amik védik a költőhelyeiket és tiltják halászatukat, éreztessék hatásukat.

Az egyik legkomolyabb baj, hogy a teknősök véletlenül belegabalyodnak a halászfelszerelésekbe és elpusztulnak. Ez történhetett egy óriási példánnyal tavaly nyáron, amire az olasz partok mellett bukkantak. A két méteres, 300 kilogrammos óriás nyakán és mellső uszonyain kötelek voltak, feltehetően ezekből nem tudta kiszabadítani magát és ezért halt meg. A horgászat és a horgászok informálására így ma már nagy hangsúlyt fektetnek, új módszerek kidolgozásán fáradoznak, amik kiiktatnák a halászhálókat.

Related posts