Valóban olcsóbb Lisszabon Budapesthez viszonyítva? Ezt érdemes átgondolnod, ha 2025-ben utazást tervezel - Pénzcentrum

Hamarosan Budapestre érkezik egy különleges gasztropiac, a Time Out Market. A héten a Pénzcentrum videoblogja, a CashTag, Lisszabonban járt, hogy felfedezze, mit tartogat számunkra ez az új élmény a magyar fővárosban, tekintettel arra, hogy Portugáliában már régóta népszerűek az ilyen piacok. Ezen felül alaposan körbejártuk a város éttermeit és boltjait, összehasonlítva az árakat a hazai kínálattal.
Ahogy a nap egyre hevesebben süt, és a hőmérő higanyszála emelkedik, mind gyakrabban nosztalgiázunk a nyár örömeiről, a szabadság élvezetéről és az utazás izgalmáról. Sok magyar számára a nyaralás már nem csupán a pihenésről szól, hanem arról is, hogy felfedezzék, mennyibe kerülnek a helyi boltok kínálatai a hazai árakhoz képest. Meglepő lehet, de sok esetben a drágábbnak vélt úti célok sokkal kedvezőbb lehetőségeket kínálnak a mindennapi szükségleteink beszerzésére, mint ahogy azt elsőre gondolnánk.
A Pénzcentrum csapata nemrégiben felfedezőútra indult Portugália gyönyörű fővárosába, Lisszabonba, ahol nem csupán a helyi árakat hasonlítottuk össze a magyar viszonyokkal, hanem ellátogattunk egy izgalmas gasztropiacra is, amely a hírek szerint hamarosan Magyarországon is bemutatkozik. Emellett alaposan utánajártunk annak, hogy mennyibe kerül egy ínycsiklandó étkezés a tengerparti városban, és megvizsgáltuk, hogy a gazdasági nehézségeket ki hogyan vészelte át az elmúlt időszakban.
Portugália és Magyarország meglepő hasonlóságokat mutat terület és lakosság tekintetében. Mindkét ország területe és népessége szinte azonos méretű, ám Portugália lakossága, amely folyamatosan 10 millió fő felett stabilizálódik, kissé felülmúlja a magyar számokat. Ezzel szemben Magyarország népessége sajnos folyamatos csökkenésnek indult, és jelenleg 9,75 millió fő körül mozog.
A gazdasági mutatókban még ennél is jobban le vagyunk maradva: ha 400-as euróárfolyammal számolunk, a portugál átlagkereset körülbelül havi 60 000 forinttal magasabb a magyarnál, mediánkereset pedig több mint havi 100 ezer forinttal magasabb. Ha pedig a 2024-es GDP-t nézzük, Magyarországon 0,6%, Portugáliában 1,9%-os volt a növekedés.
2024-ben, az EU-átlag feletti volt Portugáliában az infláció mértéke, 2,9 százalék, de ez még mindig jobb, mint a nálunk mért 3,7 százalék - az élelmiszerek ez nálunk átlagosan 5,4 százalékkal, míg Portugáliában 2,7 százalékkal drágultak tavaly.
Lisszabonban igazán élvezetes gasztronómiai kalandban lehet része az embernek, és mindezt megfizethető áron. A portugál főváros, akárcsak Budapest, bővelkedik gyorséttermekben, ahol a gyros piták ára körülbelül 4 euróra, vagyis 1600 forintra rúg. A menüajánlatok sem drágák, 5-6 euró (2000-2400 forint) között mozognak. A turisták által kedvelt központi teraszokon egy ízletes grillezett csirkemell menüért körülbelül 10 eurót (kb. 4000 forint) kell fizetni, amihez köret is jár. Ha pedig a tenger gyümölcseire vágyunk, a lazac menü ára 12 euró, azaz körülbelül 4800 forint, így a tengeri ételek kedvelői is bőséges választékra lelhetnek.
5 euróért, tehát 2000 forintért szintén központi helyen már reggeli menüt kaphatunk, ami tartalmaz egy szendvicset, egy narancslevet és egy kávét is - ez jóval olcsóbb, mint Budapesten. Klasszikus kávézókban egy presszó kávé 400 forint, ugyanez egy specialty kávézóban 800 forint körül van - ezt folyamatosan tapasztaltuk a városban.
Nézzük meg most a bolti árakat! Ehhez összehasonlító látogatásokat tettünk néhány hasonló üzletláncban, amelyek Magyarországon is jelen vannak. Lisszabonban például a Lidl lánc széles választékban elérhető, míg a Pingo Doce a másik jelentős szereplő a piacon. A Lidl zöldség-gyümölcs árai általában kedvezőbbek voltak, mint az utcai termelői piacokénál. Például a narancs kilója körülbelül 2 eurót, azaz 800 forintot kóstált, míg akciósan 676 forintért is hozzájuthattunk. Az almafélék kilója átlagosan 700 forint körüli áron volt elérhető.
A péksütemények között az egyszerű, zsemleszerű finomságok ára 17 cent, ami körülbelül 68 forintnak felel meg. Ezzel szemben a különböző húsos, töltött péksütemények ára körülbelül 95 cent, tehát kevesebb mint 400 forintba kerül. A 400 grammos cipó ára 69 cent, ami nagyjából 275 forintot jelent. Ami a húst illeti, az 1 kilós csirkemell ára átszámítva 2568 forint, ami körülbelül 200 forinttal olcsóbb, mint amit itthon a Lidl-ben találunk. Fél kiló csirkecomb ára viszont 1108 forint.
A marhahúsok árában nagy különbség nincs, kint is elég magas árakba futottunk. A sertéshúsok közül viszont a kilós sertésszűz 2000 forintba került. 1 liter , 100%-os narancslé 716 forint, a felvágottak 5-600 forint körül voltak, a sajtok kilós ára körülbelül 7 euró, azaz 2800 forint átlagban.
Az olívaolaj literes kiszerelése akciós áron körülbelül 2500 forintba került, míg a polcokon a kilós száraztészták ára 1 euróra, azaz 400 forintra rúgott. A rizs esetében a 1 kilogramm ára 1 euró 25 cent, ami 500 forintnak felel meg. A M-es tojások doboza 916 forintért volt elérhető, és egy dobozban 12 tojás található.