Szlovákia egy különös helyzetbe került, mintha egy zsákutcába futott volna. A politikai táj változékony, a gazdasági kihívások folyamatosan gyűlnek, és a társadalmi feszültségek egyre élesebbé válnak. A fiatalok jövője kérdőjeles, míg a hagyományos értéke


Robert Fico kormánya úgy tűnik, hogy nem rendelkezik világos jövőképpel Szlovákia számára. Hatalomra jutásuk óta kizárólag saját érdekeik és a hozzájuk közel álló csoportok ügyeivel foglalkoznak. A Büntető törvénykönyv átalakítása révén pedig gondoskodtak arról, hogy a múltbeli jogsértéseikért és bűneikért senki ne vonhassa őket felelősségre.

Miután minden potenciális veszélyt elhárítottak saját maguk körül, úgy tűnik, hogy már nem tudják, hogyan használják fel a hatalmukat. Még a választási ígéreteiket sem tudják megvalósítani. Sőt, a helyzet éppen ellenkezőleg alakult: az élelmiszerek ára nemhogy csökkent volna, hanem Magyarországon a közép-európai országok közül a legmagasabb, még az osztrák piacon is olcsóbbak az alapvető élelmiszerek, ahol az emberek átlagjövedelme jóval meghaladja a miénket. Az energiaárak szintén nem mutatnak csökkenő tendenciát.

Az ígért politikai nyugalom és stabilitás sajnos elmaradt. A kormány helyzete egyre instabilabbá válik, szinte a szétesés határára került, bármennyire is igyekszik Fico ezt másképp bemutatni.

A koalíciós pártok között állandó rivalizálás tapasztalható, amelyet nyílt viták és kölcsönös vádaskodások jellemeznek. A média is aktívan közvetíti ezt a feszültséget, hiszen a felek folyamatosan üzengetnek egymásnak. Sőt, néhány pletyka már azt is sugallja, hogy Fico és Danko esetleg alkoholproblémákkal küzdenek.

A parlament jelenlegi helyzete gyakran jellemző a döntésképtelenségre, ami lassan a teljes káosz irányába sodorja az országot. A folyamatos viták és nézeteltérések miatt az állam ügyei háttérbe szorulnak, és a rendőrség is egyre inkább szétforgácsolt állapotban van. Az egészségügyi dolgozók, akik csupán jobb munkakörülményekért harcolnak, megfélemlítéssel néznek szembe. Az orvosok valójában csak azt szeretnék elérni, amiről korábban már megállapodtak az előző kormánnyal, és amit a mostani kormányfő, Fico, korábban helyeselt. Most viszont éppen az ellenkezőjét állítja és cselekszik. Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az orvosok erőfeszítései a megfelelőbb munkakörülmények és a javuló betegellátás érdekében hiábavalónak tűnnek. A Fico vezette kormány nem a párbeszédet választja, hanem börtönnel fenyegeti a szakembereket. Ezen felül a magyar iskolák és óvodák megszüntetése is a napirenden van, miközben a kultúra területén hozzá nem értő vezetők irányítanak, ami végső soron teljes kudarchoz vezet.

A külpolitika is aggasztó: az EU és a NATO tagjaként Szlovákia (a magyarországi példát követve) egyre szorosabb kapcsolatot ápol Oroszországgal, ami hiteltelenné teszi az országot. A Fico-kormány tagjai előszeretettel utaznak Oroszországba tárgyalni, ami kizárólag az orosz propaganda céljait szolgálja, mert közben azt is láthatjuk, hogy orosz vezetők egyáltalan nem jönnek Szlovákiába, de miért is tennék? Ez a viselkedés az ország nemzetközi elszigetelődését eredményezheti.

Remélhetőleg nem válnak annyira naivvá Ficóék, hogy egy oroszbarát, elnyomó rezsimet próbáljanak kialakítani nálunk, olyat, amilyet Szíriában láthattunk. Az sem lenne jó, ha a választási rendszert manipulálva, csalással biztosítanák hatalmukat, ahogyan azt más országokban, például Romániában vagy Grúziában tették.

Az igazi fejlődés titka abban rejlik, hogy a gyűlölet helyett a konstruktív kritikára és a megoldások keresésére helyezzük a hangsúlyt, miközben az ország gazdasági és szociális előrelépéséért dolgozunk. Sajnos, a jelenlegi kormány politikája éppen ellenkező irányba mutat: gyűlölettel teli, megosztó és bosszúálló megközelítései csak tovább mélyítik a társadalmi feszültségeket. Ez a hozzáállás könnyen egy olyan diktatórikus rendszerhez vezethet, amely az elnyomás és a félelem légkörére épül.

Related posts