Szlovák európai parlamenti képviselők is kifejezték támogatásukat Ursula von der Leyen hatalomra jutása mellett.


Ahogy azt már sokan tudják, az Európai Parlament ma délben döntő szavazást tartott Ursula von der Leyen bizottsági elnök jövőjéről. Az elnök ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány hátterében a koronavírus-vakcinák beszerzésével kapcsolatos titkos tárgyalások állnak.

Strasbourgban a szavazás során 175 képviselő támogatta a felmentésére irányuló bizalmatlansági indítványt, míg 360-an ellene voksoltak, és 18 képviselő tartózkodott. A szavazásra jogosult 720 képviselő közül 553-an jelentek meg. Az Európai Parlamentben a bizalmatlansági indítvány elfogadásához a leadott szavazatok kétharmadának, valamint az összes képviselő abszolút többségének támogatására lett volna szükség.

Ha a bizalmatlansági indítványt elfogadták volna, Ursula von der Leyen mellett az Európai Bizottság összes biztosa is kénytelen lett volna lemondani.

A szlovák EP-képviselők közül nyolc szavazott a bizalmatlansági indítvány elfogadása mellett, heten pedig ellene. Az Európai Parlament legerősebb frakciójából, az Európai Néppártból (EPP) elutasította az indítványt Miriam Lexmann (KDH), valamint Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik és Lucia Yar (mindannyian RE/PS), akik ezzel kiálltak azért, hogy az Európai Bizottság továbbra is Ursula von der Leyen elnök vezetésével működjön.

A bizalmatlansági indítvány ellen szavazott Milan Uhrík és Milan Mazurek (ESN/Republika), továbbá független képviselők közül Monika Beňová, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Judita Laššáková, Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD) és Branislav Ondruš (Hlas-SD) is.

A történet középpontjában Gheorghe Piperea, egy román EP-képviselő által benyújtott indítvány áll, amely arra világít rá, hogy Ursula von der Leyen titkos SMS-üzeneteken keresztül folytatott tárgyalásokat a Pfizer vezérigazgatójával. Ez a helyzet komoly aggodalmakat vet fel az átláthatóság hiánya és a korrupció lehetséges gyanúja kapcsán.

Von der Leyen ezzel szemben hangsúlyozta, hogy az indítvány mögött Oroszország tevékenységei és különféle összeesküvés-elméletek húzódnak meg, amelyek célja az Európai Unió megbuktatása.

Ursula von der Leyen megítélése nem csupán a Pfizer-ügylet körüli vitákra vezethető vissza, hanem szoros összefüggésben áll a közép-európai állampolgárok véleményével is, akik a migrációval és háborús politikával kapcsolatos uniós vezetést kritikusan szemlélik. Ennek ellenére a brüsszeli elit, valamint a hűséges támogatóik segítségével sikerült megőriznie pozícióját, ám a tavaly őszi támogatottságához képest jelentős csökkenést mutatott a szavazatok száma.

Related posts