Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország és Lengyelország közötti együttműködés erősítése kiemelt fontosságú számukra. Kiemelte, hogy mindkét ország érdeke, hogy a partnerségük gyümölcsöző és sikeres legyen. A téma részleteiről videóban is tájékozó

Szijjártó Péter: "Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy jó legyen Magyarország és Lengyelország együttműködése. A jelenlegi lengyel kormány ebben nem érdekelt, ez jól látszik. A jelenlegi háborúpárti kormány egy háborúpárti kormány. Mi egy békepárti kormány vagyunk. Mi ettől függetlenül azt gondoljuk, hogy lehetne jó együttműködés, mert a két ország közötti együttműködés nem csak abból áll, hogy mit gondolunk a háborúról. De a lengyel kormány jól láthatóan nem tud elvonatkoztatni."
A minisztérium által kiadott tájékoztatás alapján a tárcavezető a magyar-üzbég gazdasági vegyes bizottság ülését követően tartott sajtótájékoztatón reagált a budapesti lengyel nagykövet végleges hazarendelésével kapcsolatos újságírói kérdésre. Kiemelte, hogy ő személy szerint nem szokott beavatkozni más országok diplomáciai döntéseibe, legyen szó nagykövetek küldéséről vagy visszahívásáról. Ugyanakkor megjegyezte, hogy információi szerint a varsói kormányváltás óta már folyamatban van a jelenlegi diplomáciai képviselet vezetőjének visszahívása.
"De ez minden kormánynak a saját maga szuverén joga, hogy eldöntse, hogy ki képviselje őt egy másik országban (...) Mi mindig tisztelettel fogadtuk a lengyel nagyköveteket, akárki is legyen az. Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy jó legyen Magyarország és Lengyelország együttműködése, a jelenlegi lengyel kormány ebben nem érdekelt, ez jól látszik" - mondta.
"A jelenlegi lengyel kormány háborúpárti álláspontot képvisel, míg mi békepárti irányvonalat követünk. Ennek ellenére úgy véljük, hogy a két ország közötti együttműködésben lehetne potenciál, hiszen az nem csupán a háborúról alkotott nézeteinkből áll. Ugyanakkor a lengyel kormány egyértelműen nem tudja leválasztani magát ettől a különbségtől."
Szijjártó Péter ezután érintette a magyar-örmény kapcsolatot is, és az azzal kapcsolatos felvetést, hogy a kormánynak elnézést kellene kérnie a dél-kaukázusi országtól.
"Miért lenne szükség arra, hogy bocsánatot kérjünk Örményországtól? Csak azért, mert sikerült öt hadifoglyot hazahozniuk az azeriekről? Vagy talán azért, mert támogatást nyújtunk azoknak az örmény családoknak, akik visszatérnek Örményországba, hogy megkönnyítsük a hazatelepülésüket? Esetleg a legutóbb Jerevánban aláírt megállapodás miatt, amely keretében ösztöndíjakat biztosítunk örmény diákoknak magyar egyetemeken? Miért kérjünk elnézést ezekért a lépésekért?"
"Soha nem volt még ilyen kedvező a magyar-örmény kapcsolatok állapota az elmúlt évtizedek során. Ezen a területen én is aktívan részt vettem, és az örmény kollégám is jelentős erőfeszítéseket tett. Személyes találkozóink során rengeteget tanultunk egymástól; én is látogattam el hozzájuk, ő pedig itt volt nálam. Nagy örömmel jelentem be, hogy nagykövetséget nyitunk Jerevánban, míg ők is hasonló lépéseket tesznek nálunk." - tette hozzá.