Szijjártó Péter kijelentette, hogy a tavalyi év a beruházásösztönzés terén a második legjobban teljesítő évünk volt.


A minisztérium nyilvános tájékoztatása alapján a tárca vezetője hangsúlyozta, hogy az utóbbi időszak eseményei a veszélyek és válságok sorozatával voltak jellemezhetők, amelyek következményei folyamatosan begyűrűztek a gazdaság különböző szegmenseibe. "Fegyveres összecsapások, terrorfenyegetések, valamint egészségügyi válságok - mindezek óriási kihívások elé állították a világgazdaság szereplőit" - emelte ki Szijjártó Péter.

Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy egy új világgazdasági korszak vette kezdetét, amelynek következtében a globális verseny a beruházásokért soha nem látott élességgel zajlik. Véleménye szerint az fogja meghatározni, hogy mely országok emelkednek ki az új korszak győzteseiként, hogy kik képesek vonzóvá tenni magukat a leginnovatívabb technológiai befektetések számára.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország a rendkívüli kihívások dacára is kiemelkedően teljesített az előző évben. "2024 a hazai gazdaság történetének második legjobban teljesítő éve lett a beruházások ösztönzésének szempontjából" - emelte ki.

A kormány nemrégiben bejelentette, hogy összesen hetvenhét vállalattal kötöttek megállapodást új beruházásokról, amelyek összesített értéke eléri a 4 ezer milliárd forintot. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a projektek többségét hazai cégek valósítják meg, hiszen huszonhárom vállalattal sikerült együttműködési megállapodást kötni, ami elmondása szerint példátlan eredménynek számít.

A gazdasági semlegesség stratégiája valóban működőképes, sőt, ha körülnézünk a világ különböző tájain, úgy tűnik, hogy csupán ez az egyetlen megoldás, ami hatékonyan alkalmazható.

- vélekedett a tárcavezető.

A szöveg egyedi megfogalmazása: Ennek alátámasztásaként kiemelte, hogy a legjelentősebb beruházási összeget a hét érintett kínai vállalat képviseli, amelyek a teljes befektetési érték közel felét teszik ki. Emellett dél-koreai és japán cégek is bejelentették új, nagyszabású beruházásaikat. "A teljes összeg alig 80 százalékát a Kína-Dél-Korea-Japán trió hozta Magyarországra. Gondoljunk csak bele: ha engedtünk volna a nyomásnak, és meghajoltunk volna a kritikák súlya alatt, nem hajtottuk volna végre a keleti nyitás stratégiáját, és nem léptünk volna a gazdasági semlegesség irányába, akkor ha megengedjük, hogy elvágjanak minket a keleti befektetésektől, számos ezer munkahely és milliárdos nagyságrendű beruházás került volna más országokhoz" - nyilatkozta.

"De a gazdasági semlegességet mutatja az is, hogy a negyedik legtöbb beruházást a németek, az ötödik legtöbb beruházást az amerikaiak, míg a hetedik legtöbb beruházást a svájciak hozták Magyarországra a tavalyi esztendőben" - folytatta, hozzátéve: a szélrózsa minden irányából érkeztek vállalatok, amelyek modern technológiát hoztak, s amelyek új munkahelyeket teremtettek Magyarországon" - tette hozzá.

A miniszter tájékoztatása szerint tizenkilenc kiemelkedő, magas hozzáadott értékű projekt kapcsán született megállapodás, amelyek révén üzleti szolgáltató központok, informatikai fejlesztések és kutatás-fejlesztési tevékenységek érkeznek Magyarországra. "Ezáltal jelentős lépést tettünk a magyar gazdaság dimenzióváltásában" - fogalmazott az értékelésében.

Végül arra is rámutatott, hogy a kelet-nyugati egyensúlytalanság már a múlté, hiszen Borsod-Abaúj-Zemplén és Komárom-Esztergom vármegyék a legjobban teljesítettek. Eközben a kormány elkötelezetten dolgozik a délnyugat-magyarországi térség fejlesztésén is, amit jól illusztrál, hogy Baranyába három új beruházás érkezik a tavalyi megállapodások nyomán.

Szijjártó Péter összegzése szerint 2024 a beruházásösztönzés terén minden idők második legkiemelkedőbb éve lett, ami a gazdasági semlegesség stratégiájának megvalósításának tudható be.

Related posts