Szeretet ott rejlik, ahol a csend legmélyebb zugai találkoznak - Beszélgetés az Örökké Haza egyik megálmodójával.


Minden gyermek megérdemli a szeretetteljes kezdetet – hangoztatják az Örökké Haza projekt elindítói, akik elhivatottan dolgoznak a kórházban magukra hagyott csecsemőkért. Küldetésük, hogy ezek a kisbabák már életük első pillanataitól kezdve biztonságos, szeretetteljes környezetben nőhessenek fel, így esélyt kapva egy boldog és teljes jövőre. A következő sorokban Czinege D. Domonkos interjúját olvashatják Égi Blankával.

Hogyan és milyen indíttatásból született meg az Örökké Haza projekt ötlete? Volt esetleg egy konkrét történet, ami elindította bennetek a cselekvést?

- Az Örökké Haza ötlete egy személyes indíttatásból született. Találkoztam egy kislánnyal, aki nehéz életkörülmények közé született. Ez a találkozás mélyen megérintett, és elindította bennem azt a gondolatot, hogy szeretnék tenni azokért a babákért, akik hasonló helyzetben vannak

- Indítsuk el az interjút - mondta Égi Blanka, az Örökké Haza egyik megálmodója, miközben izgatottan várta a beszélgetés kezdetét.

- Hihetetlen, viszont Teó is ugyanekkor találkozott a kórházban hagyott babák problémájával, és benne is fellángolt a vágy, hogy tenni szeretne értük. A projekt innen indult: abból a vágyból, hogy senki ne maradjon szeretet és gondoskodás nélkül, főleg nem az élete legelső szakaszában. A projekt elindulása után lehetőséget kaptunk arra, hogy a Mathias Corvinus Collegium, a Szegedi Tudományegyetem és a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika együttműködésében elindítsuk az Örökké Haza szabadon választható kurzusát, aminek keretében egyetemi hallgatók is megtanulhatják és gyakorolhatják a gondoskodás és felelősségvállalás legfontosabb alapjait.

Milyen helyzetekben, körülmények között hagynak magukra újszülötteket a kórházakban, és hogyan próbáljátok ezeket a babákat elérni, segíteni?

Előfordul, hogy valaki olyan nehéz élethelyzetbe kerül, hogy nem tudja hazavinni a kisbabáját. Ennek hátterében állhat betegség, anyagi gondok, vagy sok más olyan körülmény, amely miatt az édesanya úgy érzi, hogy ez a legjobb döntés a gyermekének. Mi abban szeretnénk támogatni, hogy ezek a kisbabák a kórházban eltöltött idő alatt is megkapják azt a szeretetet és gondoskodást, ami minden újszülöttet megillet. Jelenlétünkkel, ringatással, öleléssel és a szakemberek munkájának segítésével igyekszünk biztosítani számukra a lehető legjobb környezetet.

Milyen tapasztalatokat szereztetek arról, mennyire fogékony a társadalom, az örökbefogadó családok, illetve az egészségügyi rendszer a kezdeményezéseitekre? Mennyire érzitek, hogy nyitottak és támogatóak a környezetetek a céljaitokkal kapcsolatban?

A visszajelzések áradatában egyre inkább érezni a társadalom nyitottságát a témával kapcsolatban, és sokan fognak össze, hogy segítsenek. Az egészségügyi szférában is olyan elkötelezett szakemberekkel találkozunk, akik szívükből támogatnak minket. Az örökbefogadó családok pedig rendszeresen kifejezik, mennyire jó érzés számukra, hogy már a kezdetektől fogva vannak olyan emberek, akik szeretetteljes környezettel ölelik körbe a kisgyermekeket, és gondoskodnak róluk.

A csapatunk egy sokszínű és elkötelezett szakemberekből álló közösség, akik különböző területeken szerzik meg tudásukat és tapasztalatukat. Pszichológusok, orvosok és szociális munkások mellett olyan szakértők is helyet kapnak közöttünk, mint pedagógusok, terapeuták és egészségügyi tanácsadók. Mindenki saját szakterületén jártas, és közösen dolgozunk a legjobb megoldások kidolgozásán, hogy a ránk bízottak számára a lehető legnagyobb támogatást nyújtsuk. Az együttműködésünk révén a csapatunk képes komplex és holisztikus megközelítést alkalmazni a kihívások kezelésében.

Az Örökké Haza projekt eredetileg az MCC keretein belül indult, és a csapatunk magját ma is főként MCC-s diákok és egyetemisták alkotják. Kiemelkedően fontos számunkra, hogy olyan fiatalokkal dolgozhassunk együtt, akik nemcsak a szakmai tudásukat hozzák, hanem szívből jövő elhivatottságukkal is támogatják a legkisebbeket. A felkészítő kurzusok során kiváló szakemberek, mint orvosprofesszorok, pszichológusok és kisgyermeknevelő szakoktatók tanítanak nekünk, míg a csecsemőosztály főnővére irányítja a betanítást. Megfigyelhető, hogy egy igazi támogató és szakmai közösség formálódott az önkéntes csapatunk körül, akikkel bármikor számíthatunk egymásra. Ez a közös munka lehetőséget ad arra, hogy mindenki hozzájáruljon saját tudásával és szívével a közös célhoz: hogy a magukra hagyott babák is megtapasztalhassák az életük első napjaiban a szeretetteljes és biztonságos környezetet.

Milyen módszerekkel tudjátok harmonikusan ötvözni az azonnali reakciókat és a hosszú távú támogatást a kisbabák esetében?

- A mi feladatunk elsősorban az, hogy az adott pillanatban legyünk ott a babák mellett - amikor a legnagyobb szükségük van szeretetre, közelségre és gondoskodásra. Az első hetekben, hónapokban biztosítjuk számukra azt a törődést, ami később is segíti a biztonságérzetük fejlődését. Amikor a kisbabák nevelőszülőkhöz vagy örökbefogadó családokhoz kerülnek, a mi szerepünk véget ér, hiszen a cél éppen az, hogy végül szerető családban nőjenek fel. Hivatalosan nem tartjuk velük a kapcsolatot, de természetesen vannak olyan különleges helyzetek, amikor az élet egy-egy szép folytatással lep meg minket: előfordult már, hogy egy önkéntesünk, aki hosszú időn át ringatta a kicsit a kórházban, később találkozott a gyermek új családjával, és olyan mély kötelék alakult ki közöttük, hogy azóta is rendszeresen tartják a kapcsolatot. Ezek mindig nagyon szívhez szóló pillanatok számunkra, de elsősorban arra fókuszálunk, hogy az életük legelső szakaszában adhassuk meg nekik a biztonságot és a szeretetet.

Van-e mód arra, hogy a közönség, akár laikusként, részt vegyen a tevékenységeitekben, és támogassa az ügyet?

Az Örökké Haza csapatában kifejezetten egyetemi és főiskolai hallgatókat várunk, hiszen meggyőződésünk, hogy fiatal korban elengedhetetlen az önkéntesség fontosságának megismerése. Fő küldetésünk, hogy segítséget nyújtsunk a kórházban magukra hagyott babák számára, de emellett kiemelten figyelmet fordítunk arra is, hogy a jövő generációt érzékenyebbé és felelősségteljesebbé tegyük. Célunk, hogy inspirációt nyújtsunk a fiataloknak, hogy elgondolkodjanak a gyermekvállalásról, a társadalmi felelősségvállalásról, és arról, hogyan válhatnak aktív részesévé egy-egy ilyen jelentős ügynek. Azok számára, akik nem tanulmányi keretek között kívánnak segíteni, lehetőség nyílik adományokkal vagy akár a kezdeményezés népszerűsítésével is támogatni minket, hogy minél több emberhez eljuthasson az üzenetünk. Minden egyes hozzájárulás közelebb visz minket ahhoz, hogy közösen valós eredményeket érjünk el.

Meséljetek nekem egy olyan élményről, ami mélyen megérintett benneteket, vagy megerősítette azt, hogy jó irányba haladtok az életetekben!

- Nagyon sok olyan pillanat van, ami megerősít minket abban, hogy érdemes folytatni ezt a munkát. Egy-egy mosoly, egy apró kézfogás vagy egy nyugodt elalvás is visszajelzés arról, hogy a babák érzik: biztonságban vannak. Volt egy különösen emlékezetes alkalom, amikor egy kisbaba, miközben a karomban ringattam, először kezdett el mosolyogni. A főnővér ekkor rám nézett és azt mondta: "Azért mosolyog, mert látja az angyalkáját". Ez a mondat azóta is velünk van - talán azért, mert ebben a helyzetben tényleg a legfontosabb dolgunk, hogy angyalként vigyázzunk rájuk, amíg nincs mellettük más. Egy másik szép emlékünk a mesekönyvekhez kötődik. Kaptunk egy nagy felajánlást: sok kedves mesekönyvet, amiket azóta is magukkal vihetnek a babák, amikor kikerülnek a kórházból. Minden egyes könyvet az önkéntesek aláírnak, így egy-egy ilyen könyv tulajdonképpen egy szeretetüzenet is, amit a kórházi időszakból magukkal visznek. Ez egy apró gesztus, de sokszor éppen ezek az apróságok adnak hosszú távon is kapaszkodót - a babáknak és nekünk is.

Milyen nehézségekkel néztek szembe a működésetek alatt? Lehet szó jogi vonatkozásokról, anyagi korlátokról, vagy akár emberi tényezőkről is. Melyek azok a kihívások, amelyekkel nap mint nap találkoztok?

- Minden kezdeményezéshez tartozik kihívás, de mi inkább lehetőségként tekintünk ezekre. Úgy gondoljuk, hogy minden új feladat közelebb visz bennünket ahhoz, hogy még hatékonyabban tudjunk segíteni. Folyamatosan tanulunk, fejlődünk, bővítjük a csapatunkat és igyekszünk megtalálni a legjobb megoldásokat minden helyzetre.

Milyen ambíciókat fogalmaztatok meg a következő évre? Milyen perspektívából tekintetek a projekt jövőjére és a potenciális fejlődési irányokra?

- A következő egy évben szeretnénk más városokban is elindítani az Örökké Haza programot, hogy több kórházban is legyen lehetőség a babák támogatására. Ehhez folyamatosan dolgozunk azon, hogy új önkénteseket vonjunk be, és minél több hallgató vegyen részt a képzésünkön. Hosszú távon az a célunk, hogy az Örökké Haza ne csupán egy projektként működjön, hanem egy országos közösségi mozgalommá váljon. Bízunk benne, hogy idővel minél több családhoz és fiatalhoz elér a kezdeményezésünk, aminek a szemléletével és szellemiségével ők maguk is azonosulni tudnak.

Kedves Olvasók! Ha most először találkoztok ezzel a problémával, fontos, hogy tudjátok: minden apró lépés számít. Az első dolog, amit tehettek, az, hogy tájékozódtok a témáról. Olvassatok, nézzetek meg dokumentumfilmeket vagy vegyetek részt helyi eseményeken, ahol többet megtudhattok. Kicsi, de hatékony módja a segítségnyújtásnak, ha megosztjátok a tudást másokkal. Beszélgessetek barátaitokkal, családtagjaitokkal, és hívjátok fel a figyelmüket erre a problémára. Emellett csatlakozhattok helyi közösségi csoportokhoz, ahol közösen dolgozhattok a megoldásokon. Ne feledjétek, hogy a változás gyakran a mindennapi döntéseinkből fakad. Vásároljatok tudatosan, támogassatok fenntartható kezdeményezéseket, vagy akár csak figyeljetek oda a környezetetekre. Mindez hozzájárulhat a problémák megoldásához, és egy szebb jövőt teremthet. Minden egyes apró cselekedet erőt ad a közösségnek, és együtt sokkal többre vagyunk képesek!

- Azt üzenjük, hogy minden apró figyelem számít. Már az is hatalmas segítség, ha valaki meghallja ezt a problémát, tovább meséli, beszél róla a környezetének - hiszen minél többen tudnak róla, annál nagyobb eséllyel tudunk közösen változást elérni

„- fogalmazott Égi Blanka” helyett egyedibb megfogalmazás lehet például: „- mondta Égi Blanka, kifejezve ezzel a gondolatait.” Vagy: „- jelentette ki Égi Blanka határozottan.” Ha szeretnéd, szívesen segítek más variációkkal is!

Related posts