Szemét ügy: A magyar kukások sorsa a lapáton lóg A hulladékkezelés terén bekövetkező változások nem csupán a környezetünkre, hanem a kukások mindennapjaira is hatással vannak. A magyar kukások, akik nap mint nap fáradhatatlanul végzik munkájukat, most eg
A konzorciumok nem állapodtak meg a helyi hulladékszállító vállalatokkal.
Csütörtökre virradó reggel kukások torlaszolták el a Kaposvári Hulladékgazdálkodási kft. (KHG) telephelyének bejáratát: innen kellett volna kihajtaniuk a kukásautóknak, hogy elinduljanak begyűjteni a szemetet. Csakhogy a demonstrálók nem engedték és nagyjából egy órán keresztül tartották is a frontot, mire végül rendőri felszólításra hajlandóak voltak odébbállni. A felzúdulást az okozta, hogy a KHG nem kötött szerződést a Nagykanizsán hosszú évek óta a szemetet szállító Viridis kft-vel, kukásaik jövője pedig ezzel bizonytalanná vált.
A KHG monopolhelyzetével való visszaélésről számolt be Áfra Barnabás, a Viridis ügyvezető igazgatója a Blikknek, aki különösen a munkavállalói helyzet miatt aggódik. A KHG elvileg átvenné a Viridis dolgozóit, azonban a városban jól ismert és elhivatott kanizsai kukások nem hajlandók ezt elfogadni. Számukra nem biztosítottak a jelenlegi munkafeltételek, és legfőképpen a fizetésük miatt vannak aggodalmaik. Bár a Viridis most munka nélkül marad, és kénytelen végkielégítéssel elbocsátani alkalmazottait – ami akár 100 millió forintjába is kerülhet a cégnek –, a kukások nem adják fel a harcot. A KHG közben igyekszik saját munkatársaival orvosolni a helyzetet, azonban a kanizsaiak beszámolói szerint ez nem működik zökkenőmentesen. Számos kuka érintetlenül maradt az utcákon, sőt az emeletes házakhoz sem mertek bemenni, mivel nem ismerik a környéket.
Dunaharasztin hasonló a helyzet, ott a Duna-Tisza közi Hulladékgazdálkodási kft. (DTKH) és a Multiszint kft. nem állapodott meg egymással. A DTKH ugyanis olyan alacsony áron kötött volna szerződést a Multiszinttel, amit az már nem tudott vállalni.
- Úgy tudjuk, 40-50 főtől váltak meg - mondta a Blikknek Barna Roland, a cég - immáron - volt dolgozója. Őt is, mint a többieket az év utolsó napján hívták be az irodába és közölték vele, hogy közös megegyezéssel véget ér a munkaviszonya. Társaival nem haragszanak a cégre, hiszen tudják, hogy nem volt más választásuk. - Most még nem tudom, mihez kezdek, de bízom benne, hogy a nagy felháborodásnak talán lesz eredménye - mondta.
Molnár Zoltán, a cég vezetője azt nyilatkozta, hogy durván 20 ember távozott tőlük és ők sem mind a dunaharaszti régióból. Mindenkinek felajánlottak más munkakört, aki ezt nem fogadta el, azzal közös megegyezéssel szerződést bontottak. Persze ettől a kukák még nem ürülnek ki és a Pest vármegyei városban is ugyanarra ébredtek a lakók, mint Kanizsán: tele kukák álltak sok utcában, vagy éppen a sebtiben más városból odaparancsolt kukásautók állták el úgy az utat, hogy nem lehetett tőlük továbbmenni.
A DTKH hivatalos tájékoztatása szerint január 1-jétől Dunaharasztin és Dunavarsányban az ő vállalatuk veszi át a hulladékszállítással kapcsolatos közszolgáltatási feladatokat.
Társaságunk a régió 235 településén felelős a közszolgáltatások körébe tartozó hulladékok begyűjtéséért és elszállításáért, valamint ezek koordinációjáért. Céljaink eléréséhez elengedhetetlen az optimális üzemméret, így a DTKH Nonprofit Kft. úgy döntött, hogy a jövőben saját hatáskörben, alvállalkozók igénybevétele nélkül végzi el a szolgáltatást az érintett településeken. Dunaharasztin és Dunavarsányban, a Közép-Kelet-Magyarország régió más településeihez hasonlóan, cégünk saját munkavállalóival biztosítja a hulladék elszállítását. A szolgáltatás folyamatos fenntartása ezekben a településekben továbbra is garantált.
A KHG lapzártánkig nem válaszolt kérdéseinkre.