A szakadék szélén egyensúlyozik az EU, mindössze 89 nap van hátra a mélybe zuhanásig.

Egy hétnyi vámpánik után most némi haladékkal folytathatja tárgyalásait az EU, hogy egy mindkét fél számára előnyös kereskedelmi megállapodást köthessen az Egyesült Államokkal. Erre jóval nagyobb lesz az esély, ha az amerikai elnök is részt vesz majd az egyeztetéseken, de ha sikertelenül végződnek a tárgyalások, akkor a vámháború érdemi válaszadás nélkül is recesszióba sodorhatja az unió egészét.
Az Európai Unió pénzügyminiszterei pénteken tárgyalásokat folytatnak a 90 napos haladék felhasználásáról, amely lehetőséget kínál egy kereskedelmi megállapodás kialakítására Washingtonnal. Ez a lépés a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett, a magasabb vámok bevezetésének elhalasztására reagálva történik - számolt be róla a Reuters.
Körülbelül egy hét piaci zűrzavar után Trump bejelentette, hogy 90 napra felfüggeszti az összes országra, Kínát kivéve, kivetett "viszonosságinak" titulált vámokat. Ha nem változtatja meg a tervét, ez jelentős hatással lehet a kereskedelmi kapcsolatokra.
Az Európai Unióra jelenleg az acél, alumínium és autóipari termékek esetében 25%-os vámok vonatkoznak, azonban ezen túlmenően csupán egy globális, 10%-os alap exportteher terheli a kereskedelmet.
Bár az Európai Bizottság korábban már kifejezte szándékát, hogy kész több fegyver és energia beszerzésére az Egyesült Államoktól, feltéve, hogy Trump nem bontja meg a két fél közötti megszokott együttműködést, most új lendülettel vághat bele a tárgyalásokba. E mostani helyzetben az amerikai vezetés talán nyitottabb lesz a megállapodásokra.
A 90 nap elméletileg elegendő időtartamnak számít ahhoz, hogy az EU felkészüljön minden lehetséges forgatókönyvre. Azonban, ha Trump továbbra is elzárkózik a Bizottsággal való megegyezéstől, és a március 2-án bejelentett vámok újra életbe lépnek, akkor várható, hogy a tagállamoknak kell majd támogatniuk a legnagyobb mértékben érintett iparágakat.
A tét nem elhanyagolható, hiszen az Európai Központi Bank és a Bizottság előrejelzései alapján az amerikai vámok akár az unió összesített GDP-jének 0,5-1,0%-át is elvonhatják. Figyelembe véve, hogy az EKB prognózisa szerint az EU gazdasága idén összesen 0,9%-kal bővülhet, fontos megvizsgálni a helyzetet.
az amerikai vámok akár recesszióba is taszíthatják Európát.
Az ipar támogatásának összehangolása elengedhetetlen a helyzet kezeléséhez, mivel különböző kormányok eltérő erősségű államháztartással bírnak. Ennek következtében a kisebb tagállamok kénytelenek lesznek a nagyobb országokra támaszkodni, hogy megvédjék azokat az ipari ágazatokat, mint az acél-, alumínium-, autó-, fa- és gyógyszeripar, amelyek a vámok keresztüzében állnak.
Nem minden egyes tagállam bír azonos mértékű költségvetési mozgástérrel. Ennek következtében folyamatosan egyeztetéseket folytatunk a nemzeti válaszlépésekről, valamint arról, hogyan tudnánk összehangolni reakcióinkat úgy, hogy közben ne sértsük az egységes piac integritását.
„Egyedi megközelítéssel éltünk, amikor a pénteki találkozón felmerült kérdésekről beszélgettünk” – osztotta meg véleményét egy lapnak nyilatkozó képviselő.
A 450 millió fogyasztót tömörítő egységes piac az EU egyik legjelentősebb előnye bármilyen kereskedelmi konfliktus során. Azonban ahhoz, hogy a fellépés valóban eredményes legyen, elengedhetetlen a belső szabályozási jellegű kereskedelmi akadályok és az eltérő adózási rendszerekből adódó hátrányok csökkentése. A Nemzetközi Valutaalap becslései szerint ezek a tényezők komoly kihívások elé állítják a közös piac hatékonyságát.
Az árukra vonatkozóan a plusz teher akár 44%-ot is elérhet, míg a szolgáltatásoknál ez a szám még magasabb, 110%-ra is rúghat.
Az uniós miniszterek várhatóan a belső kereskedelmi akadályok mérséklésére helyezik a hangsúlyt, ezzel is elősegítve a tagállamok közötti szolidaritás fokozását, különösen az Egyesült Államokkal tervezett vámtárgyalások előtt.