A magyar külügyminiszter véleménye szerint a távozó amerikai adminisztráció legújabb szankciói komoly nehézségeket idéznek elő a régióban.

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, sajtótájékoztatót fog tartani az Európai Unió külügyminisztereinek informális tanácsülését követően. Az eseményre 2024. december 16-án kerül sor a közmédia brüsszeli központjában. (MTI/Purger Tamás)
Közép-Európa számára komoly nehézségeket jelent a távozó amerikai adminisztráció legújabb szankciós intézkedéscsomagja. Ennek következtében a kormány szoros együttműködésre törekszik a régióbeli partnerekkel, hogy az üzemanyagárak emelkedését a lehető legalacsonyabb szinten tartsa - nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap.
A minisztérium vasárnap az MTI-hez eljuttatott közleményében kifejtette, hogy a tárcavezető tájékoztatása szerint a tavalyi amerikai elnökválasztást követően a "súlyos vereséget szenvedett" távozó demokrata kormány új büntetőintézkedéseket vezetett be az energiaszektor területén. E lépések ismét komoly kihívások elé állítják Közép-Európát.
Rámutatott arra, hogy...
a Szerbia kőolajellátásában kulcsfontosságú szerepet játszó vállalat listára helyezése nyomán csökkenhet a régióba érkező nyersolaj mennyisége, ezáltal zuhanni fog az itteni feldolgozás is, és így jóval nagyobb szükség lesz kész, már finomított üzemanyagra, benzinre és dízelolajra.
"Amennyiben a kereslet nő, miközben a feldolgozási kapacitás csökken, sajnos ez azt jelzi, hogy komoly áremelési kockázatokkal kell szembenéznünk" - hívta fel a figyelmet.
"A távozó amerikai kormány által az energiaszektorban bevezetett új szankciók Közép-Európában jelentős üzemanyagár-növekedést idézhetnek elő" - fűzte hozzá.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy a magyar kormány a következő napokban és hetekben intenzív egyeztetéseket folytat a térségbeli partnerekkel. Céljuk, hogy a szankciók kedvezőtlen hatásait minimalizálják az árak alakulására nézve, ezzel védve a magyar és közép-európai lakosság érdekeit.
"Nyilvánvaló, hogy az üzemanyagárak emelkedése nem csupán az emberek mindennapi életét nehezíti meg és növeli a kiadásaikat, hanem komoly negatív következményekkel is járhat az országok gazdasági teljesítményére nézve. Ezt a hatást mindenképpen szeretnénk elkerülni."
- felelte.
Végül pedig üdvözölte, hogy már pusztán néhány nap van hátra addig, amikor "az Egyesült Államoknak olyan elnöke lesz, aki Magyarországra nem ellenségként, hanem barátként tekint".