Sorsfordító hét előtt áll az Európai Unió, amelyről egy diplomata nyilatkozott.


Az EU csak korlátozott megállapodásra számíthat Trump vámfenyegetései közepette.

"A lényeges dilemmánk az, hogy mindent megteszünk-e a kereskedelmi háború elkerüléséért, vagy határozottan kiállunk az érdekeink mellett, amennyiben az ajánlat nem felel meg elvárásainknak" - nyilatkozta egy meg nem nevezett uniós diplomata a Guardian számára az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások kapcsán.

Az Európai Unió számára rendkívül fontos hét veszi kezdetét, hiszen csupán két nap áll rendelkezésre a Washingtonnal való megállapodás elérésére. Ez a lépés kulcsfontosságú lehet, hogy a közösség elkerülje Donald Trump által kilátásba helyezett, akár 50%-os vámok bevezetését az EU-s árukra az Egyesült Államok piacán.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter pénteken közölte, hogy a hétvégi tárgyalások célja 15-18 kulcsfontosságú partnerrel megállapodásokat kötni. Trump ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a tárgyalásokon kívül maradó más országok számára akár 70 százalékos vámokat is bevezethet. A bizonytalanság már most megrázta a világgazdaságot: a vállalatok befagyasztották beruházásaikat, a dollár pedig az év első felében 50 éve nem látott mélypontra esett.

Friedrich Merz, a német kancellár, sürgeti, hogy az Európai Unió gyorsan kössön egy megállapodást, hasonlóan az Egyesült Királyságéhoz. Emmanuel Macron, a francia elnök viszont úgy véli, érdemes megfontolni a helyzetet, ha a megállapodás túlságosan egyoldalú lenne. A múlt héten Maroš Šefčovič, az uniós kereskedelmi biztos, találkozott amerikai partnereivel, akik 17%-os vámmal fenyegették meg az EU-ból érkező élelmiszerek importját. Trump áprilisban bejelentette, hogy büntetővámokat vezet be szinte minden ország ellen, ám ezt később 90 napra felfüggesztette. Ez a türelmi idő most szerdán lejár, és eddig csupán az Egyesült Királysággal és Vietnámmal sikerült megállapodást elérni.

A lap értesülései alapján az EU várhatóan legfeljebb egy keretmegállapodást köthet, amely párhuzamba állítható a májusban aláírt brit egyezménnyel. Ez a megállapodás csupán részleges enyhülést hozna az európai exportot sújtó, legalább 10 százalékos vámterhek terén.

Related posts