A Telex ügyesen lebuktatta saját magát, miközben próbálta támadni a kormányt, anélkül hogy alaposan utánajárt volna a felhozott érveknek - írja a PestiSrácok.
A Telex ügyesen leleplezte magát, miközben próbálta támadni a kormányt, anélkül hogy alaposan utánajárt volna az érveknek. PestiSrácok.hu 2025-02-24.
Miközben a Telex azt igyekezett bizonygatni, hogy a "Fidesz egy napraforgó", sikerült lebuktatnia magát és hálózatát. Ugyanis a lap beismerte, hogy az USAID mégsem segélyszervezet, mint ahogyan azt eddig kommunikálták, hanem "demokráciaexportként" üzemelt. Szó szerint így vallotta be a balliberális lap.
A baloldali médiumoknak nem sokáig sikerült álcázniuk, hogy az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatala, ismertebb nevén USAID, valójában nem csupán jótékonysági célokat szolgál. Magyarországot is beleértve, a hivatal olyan lapokat és szervezeteket támogatott, amelyek mögött külföldi érdekek érvényesítése állt.
Az 1961-ben megalapított USAID a világ legnagyobb állami donorügynöksége, amely nemzetközi fejlesztési és humanitárius segélyprogramokat valósít meg világszerte. Ugyanakkor ennél sokkal több szerepet is betölt: különböző tevékenységein keresztül az Egyesült Államok számára a szervezet kétségtelenül a "demokráciaexport" egyik kulcsfontosságú eszközévé vált, legalábbis eddig így tekintettek rá.
- írta a Telex. Majd idézte Németh Zsolt akkori külügyi államtitkárt, aki az első Orbán-kormány idején valóban üdvözölte azt, hogy az USAID a magyar kormányzattal karöltve létrehozta a magyar-amerikai Partnerségi Kezdeményezés nevű programot, amit nem ELAPI-nak (ahogyan azt a Telex írta), hanem HAPI-nak neveztek el. Csakhogy akkor, egészen pontosabban 1999-ben, a program megalakulásakor nem a szuverenitás megsértése volt az amerikai érdek, hanem eredetileg a közép-kelet-európai gazdaság felzárkóztatása. A kezdeményezés erről is szólt:
A HAPI szakmai képzéseket kínál az európai, különösen a dél-kelet-európai és eurázsiai országok számára, célul tűzve ki a segítségnyújtást. E program keretében lehetőséget biztosítunk ezeknek az országoknak, hogy a magyarországi sikeres átalakulási folyamat tapasztalatait felhasználhassák, ezzel előmozdítva a magánszektor által vezetett piacgazdaság és a demokrácia megvalósulását.
A Napi Magyarország 2000. május 23-i kiadásában található.
A Napi Magyarország 2000. május 23-i hirdetése a HAPI-program kapcsán érdekes fordulatokat sejtet. Kiderül belőle, hogy a magyar demokrácia nem csupán importáru volt, hanem éppen ellenkezőleg: mi voltunk azok, akik a kelet-közép-európai régiónak bemutattuk a gazdasági átalakulás sikerének titkát. Ezt a HAPI-program révén sikerült elérnünk. De lássuk be, az ilyesfajta részletek már nem játszanak olyan jelentős szerepet a nagyobb történeti narratívában. Fotó: Arcanum
Vagyis a Telexnek sikerült akkora öngólt rúgni, mint az ólajtó.
Valójában az amerikai demokrácia nem Magyarországra érkezett importált formában, ahogyan azt a legfrissebb USAID jelentések is felfedték. Ellenkezőleg, mi voltunk azok, akik a kelet-közép-európai régió számára bemutattuk a magyar gazdaság sikeres átalakulásának kulcsát, amelyet a program keretein belül osztottunk meg.
De ezek az apróságok már nem számítanak igazán. Ráadásul Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője nemrégiben felhívta a figyelmet arra, hogy néhány héttel ezelőtt a Szuverenitásvédelmi Hivatal által feltárt befolyásolási ügyeket csupán összeesküvés-elméleteknek tekintették a médiában.
"Ma már ők is nyíltan elismerik, hogy ezek valójában összeesküvésgyakorlatok."
Lánczi fogalmazta meg.
Facebook hozzászólás
Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás a "Kapcsolódó témák: HAPITelexUSAID" kifejezésről: "Kapcsolódó területek: HAPIT, Telex, USAID" Ha bármilyen más információt vagy további részletet szeretnél, kérlek, jelezd!