Orbán Viktor és a Pride eseményei: Milyen hatással volt a rendezvény a politikai helyzetre? – Nemzetközi sajtóelemzés A Pride felvonulás és Orbán Viktor miniszterelnök politikai stratégiája közötti kapcsolat az utóbbi időszakban felkeltette a nemzetközi

Az osztrák Profil elemzése szerint a történteknek van egy olyan értelmezése is, amely alapján Orbán Viktor gyengeséget mutat.
A magyar miniszterelnök évek óta folyamatosan alakítja a különböző ellenségképeket, azonban kérdéses, hogy az LMBTQ-közösség elleni fellépési stratégiája mennyire lesz hatékony - írja a Profil osztrák magazin. Tudósítójuk véleménye szerint a Büszkeség menetének betiltásával a kormányfő saját magát állította nehéz helyzetbe. Noha a hatóságok illegálisnak minősítették az eseményt, a végén mégis olyan sokan csatlakoztak a felvonuláshoz, amennyien korábban soha nem vettek részt Pride-on.
Három tézis, hogy mi következhet mindebből Orbán Viktor számára:
A politikus ellentmondásos lépésekkel tűnik fel, hiszen már hosszú ideje készítette elő a tilalom bevezetését, sőt, ennek érdekében még az alaptörvényt is átírta. Ezután hónapokon keresztül tartotta fenn a fenyegetés légkörét, ám mindez öt napja hirtelen összeomlott, mint egy kártyavár. A levegőben könnygáz helyett szappanbuborékok táncoltak, a rendőrség háttérbe vonult, és az ellentüntetők szinte teljesen eltűntek a színről.
Ezért a miniszterelnök benyomása gyenge, és nem éppen magabiztos.
Hiszen nem tett semmit annak érdekében, hogy megakadályozza a demonstrációt. Ugyanakkor a résztvevők számára a Pride mégis sikeresen elérte a célját, míg Orbán magabiztossága kérdésessé vált.
Számára már nem csupán a nemi kisebbségek nyilvánosságból való kiszorítása volt a lényeg, ezt már túllépte. Sokkal inkább azt tűzte ki céljául, hogy megossza az ellenzéket. Magyar Péter EU-barátként, de politikai nézeteit illetően jobboldaliként tűnik fel a közéletben.
Célja, hogy a következő hónapok során minél több Fidesz-támogatót megszólítson. Valószínűleg emiatt hagyta figyelmen kívül a szombati eseményt, és nem is beszélt róla túl sokat. Ehelyett a kormányt komolyan érintő kérdésekkel foglalkozik, mint az infláció, a megfogyatkozott egészségügyi ellátás és a Brüsszelben lefagyasztott milliárdok. Orbán tehát nem tudta bevonni őt a kulturális háborújába.
3. A Pride egyáltalán nem csupán az LMBTQ-közösségről szólt, mindenütt hatalomellenes plakátokat és feliratokat lehetett látni, az összes a Fideszt gúnyolta. Sok volt a gyermekes házaspár és nyugdíjas. Ez már csak azért is fontos jelzésnek bizonyult, mert a miniszterelnök hivatalosan a kiskorúak védelmével indokolta a tilalmat.
Szolidaritást váltott ki, hogy folyton nekiesik azoknak, akiknek máshogyan szeretnek, mint ahogy azt a hatalom elvárná. Láthatólag sokan felismerték, hogy itt nem csupán egy kisebbség jogairól van szó, hanem általában a polgárok jogairól.
A demokratikus értékekkel ellentétes, hogy a hatóságok indexre tették az eseményt, megsértve ily módon a gyülekezési szabadságot. A felmérések azt bizonyítják: a magyar lakosság zöme ellenzi, hogy ne lehessen megtartani a felvonulást. Budapesten ez az arány egyenesen 78 százalék - mutat rá a Profil helyzetértékelése.