Izrael legújabb lépése váratlanul érte Egyiptomot, és a két ország közötti feszültségek újra felszínre kerültek.

Az egyiptomi külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a segélyek felhasználása fegyverként elfogadhatatlan.
Egyiptom elítélte vasárnap, hogy Izrael leállította a Gázai övezetbe küldött humanitárius segélyeket a ramadán, a muzulmán böjti hónap kezdetén.
"El kell utasítani, hogy a segélyeket fegyverként alkalmazzák kollektív büntetés céljából, vagy hogy éheztetésre használják őket."
Badr Abdelati egyiptomi külügyminiszter vasárnap Kairóban hangsúlyozta, hogy "ez a nemzetközi humanitárius jog világos és súlyos megsértése" - emelte ki. A tárcavezető sürgette a gázai tűzszünet azonnali betartását.
Egyiptom Katar támogatásával közvetítői szerepet vállal Izrael és a Gázai övezetben tevékenykedő radikális iszlamista Hamász palesztin terrorszervezete között.
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) vasárnap szintén óva intett a tűzszüneti megállapodás megsértésének potenciális következményeitől. Mirjana Spoljaric, az ICRC elnöke hangsúlyozta, hogy minden erőfeszítést meg kell tenni a fegyvernyugvás és a humanitárius segélyezés fenntartása végett.
Fennáll a kockázata, hogy az emberek újra kétségbeesésbe sodródnak, ha az elmúlt hat hét során létrejött, pozitív irányú dinamika gyengülni kezd.
Spoljaric rávilágított, hogy az utóbbi hetek erőfeszítései lehetővé tették a családegyesítéseket, és azt, hogy a holtakat méltó körülmények között helyezzék végső nyugalomra. Kiemelte, hogy a vöröskereszt e tevékenységével sosem hagyott fel és továbbra is készen áll segítséget nyújtani.
Az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap reggel, a politikai vezetés utasítására, megszüntette a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélyszállítmányok átadását, és lezárta az átkelőhelyeket. E lépés a Hamásszal kötött tűzszüneti megállapodás első szakaszának hivatalos befejezése után történt. A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint a döntés hátterében az áll, hogy a Hamász nem volt hajlandó további túszok szabadon bocsátására.
A Hamász a segélyezés leállítását "olcsó zsarolásnak, háborús bűnnek és a megállapodás ellen irányuló puccsnak" minősítette. A terrorszervezet arra kérte a közvetítőket, hogy gyakoroljanak nyomást Izraelre, hogy szüntesse meg a "Gáza ellen irányuló büntetőintézkedéseket".