Alvási nehézségekkel küzd? Fedezze fel ezt az ötpontos technikát, ami segíthet a jobb pihenés elérésében!

Kanadai és francia tudósok izgalmas eredményre bukkantak: mindössze napi öt percnyi extrém hideg környezetnek való kitettség képes fokozni az alvás minőségét.
Számos módszerről hallani az alvás javításával kapcsolatban, és ezek mellé sorakozott fel egy újabb, szó szerint extrém megoldás. Kanadai és francia kutatók ugyanis úgy találták, hogy ha valaki naponta mindössze öt percet tölt extrém hidegben, akkor jobban fog aludni.
A Montreali Egyetem és a Poitiers Egyetem szakemberei egy izgalmas hűtésvizsgálatot indítottak el, amelynek célja a mindennapi használatú, teljes testre kiterjedő "kriostimuláció" – vagyis az extrém hidegnek való kitettség – potenciális előnyeinek feltérképezése.
A kutatás során huszonéves fiatalokat választottak ki, összesen kilenc nőt és tizenegy férfit, akik öt napon át részt vettek egy különleges kísérletben. Minden este hat órakor levetkőztek, majd egy -90 Celsius-fokra hűtött kamrába léptek be, ahol öt percet töltöttek el. Az önkéntesek a megszokott életmódjukat követték, azonban elkerülték az alkoholt, koffeint és minden olyan anyagot, ami befolyásolhatta volna az alvásukat. Ezt követően hordható eszközöket kaptak, amelyek nyomon követték pulzusukat, agyi aktivitásukat és alvási szokásaikat, emellett kérdőíveket is kitöltöttek az alvásminőségükről. Kontrollcsoportként a résztvevők másodszor is átestek ugyanazon a nyomkövetési folyamaton, de ezúttal hidegterápia nélkül, ahogy arról a Gizmodo is beszámolt.
A kétféle rutin összehasonlítása során csupán az ötödik nap után váltak észlelhetővé objektív eltérések az eredményekben. A kísérleti alanyok mély alvásának időtartama, amelyet a legpihentetőbb alvási fázisként tartanak számon, átlagosan 7,3 perccel növekedett a kriostimulációs kezelés hatására. A résztvevők általában körülbelül két órát töltenek mély álomban egy éjszaka. Az önkéntesek a "hidegfürdő" után javuló alvásminőségről számoltak be, ám ez a változás főként a nőknél volt szembetűnő, akiknél a szorongás szintje is csökkent. A kutatók szerint ez arra utal, hogy a hűtési időszakot érdemes a nemek sajátosságaihoz igazítani, bár a jelenség további kutatásokat igényel.
Tehát most mindenki rohanjon el, hogy beszerezzen egy hűtött kamrát a rossz alvás megoldására? Nos, nem igazán éri meg, és nem csupán a beszerzés nehézségei miatt. A kutatók által észlelt alvásjavulás ugyanis meglehetősen csekély, ráadásul az eredmények egy viszonylag kicsi mintán alapulnak. Sokkal átfogóbb kutatásokra lenne szükség ahhoz, hogy biztosan kijelenthessük, hogy az ilyen jellegű testhűtés valóban kedvezően befolyásolja az alvás minőségét.
A kutatók ettől függetlenül azzal érvelnek, hogy kísérletükben azokra az emberekre összpontosítottak, akik általában jól alszanak. Feltételezik, hogy a kriostimuláció különösen előnyös lehet az alvási problémákkal küzdők számára.