Az autóipar számos kihívással néz szembe, és most egy újabb izgalmas nehézségre szeretnénk felhívni a figyelmet.

A digitális átalakulás során a járművek egyre inkább kerekekre szerelt, hálózatba kapcsolt informatikai rendszerekké alakulnak. Ahhoz, hogy a versenytársak között megőrizzék helyüket, az autógyártóknak a szoftverfejlesztés terén is fokozniuk kell a tempót. A folyamatosan változó igények és a növekvő bonyolultság kezelése érdekében új, innovatív eszközök bevezetése válik elengedhetetlenné.
Motorvezérlő, szervokormány, sebességváltó, parkolássegítő, központi zár és navigáció, fedélzeti kommunikációs és információs rendszerek - a szoftverek a modern autók szinte minden funkciójában kulcsszerepet töltenek be.
"Az iparágak digitális átalakulásával a szoftverek a mechanikai és elektronikai összetevők mellett a termékek egyre fontosabb elemévé válnak" - mutatott rá az Indexnek Kovács Lajos, a Kontron Hungary ipari digitalizáció üzletágának értékesítési vezetője.
A technológiai fejlődés üteme gyorsan felgyorsítja a felhasználói igények változását, így az autógyártóknak egyre sürgetőbbé válik, hogy innovatív, rugalmasan testre szabható modellekkel és termékvariációkkal lépjenek a piacra. A járműiparon kívül az orvosi eszközöket és gyógyszeripari gépeket előállító cégek is hasonló kihívásokkal néznek szembe, mindeközben figyelembe kell venniük az iparági szabályozások szigorú előírásait. Ez a helyzet rendkívül feszített tempót követel meg a teljes folyamat során, kezdve a vevői igények azonosításától, át a termékfejlesztésen és gyártástervezésen, egészen az ügyfélszolgálati és terméktámogatási tevékenységekig.
Miközben a legújabb technológiák, mint a mesterséges intelligencia (AI), az 5G és az autonóm rendszerek integrálása zajlik, az autógyártóknak kulcsfontosságú, hogy agilis szoftverfejlesztési módszerekre térjenek át. Ez lehetővé teszi számukra, hogy a kódot a meghatározott követelményeknek megfelelően, gyorsan és kiemelkedő minőségben, a funkciók és biztonság szempontjából alaposan tesztelve szállítsák. Ugyanakkor jelentős kihívásokat okoz, ha a mérnöki csapatoknak az ehhez szükséges adatokat és információkat különböző forrásokból, gyakran elszigetelt rendszerekből kell összeállítaniuk.
Hagyományos dokumentummenedzsment eszközökkel az ilyen mértékű komplexitás hatékony kezelése már szinte reménytelen.
amely átfogja a megrendelővel folytatott rendszeres kommunikációt, kiszolgálja a fejlesztés szüntelen információigényét, és folyamatos kapcsolatot tart fenn a tesztelést, validálást végző munkatársakkal.
Kovács Lajos kifejtette: "A PTC Codebeamer ALM platform átfogó keretet biztosít a termékfejlesztési folyamatok számára, integrálva a vevői igények kezelését és a tesztelés, valamint validálás irányítását. Az innovatív termékvonal-menedzsment funkcióival nem csupán a szoftverkomponensek, hanem az egész termék életciklusát képes kezelni. Emellett nyomon követési eszközökkel támogatja az újrafelhasználás elősegítését és a szabályozói megfelelőség biztosítását."
Az ALM platform nemcsak a vevői igények időbeni változását, hanem a tesztelés során a követelményeknek való megfelelését is áttekinthetővé és egyértelművé, visszakereshetővé teszi. Könnyen azonosítja a korábban már lefejlesztett funkciókat és kódrészleteket, amelyek újabb termékvariációk vagy újabb termékek fejlesztését gyorsíthatják fel, hozzájárulva a fejlesztés és a gyártás költségeinek optimalizálásához, és a piacra jutási idő radikális csökkentéséhez. Iparági sablonokat kínál, amelyekkel többek között az autó-, repülőgép- és orvosieszköz-gyártók egyszerűbben és gyorsabban beilleszthetik napi működési rutinjukba, teljesíthetik a rájuk vonatkozó megfelelési követelményeket, és ezt hatósági, illetve megrendelői audit során egyaránt könnyebben igazolhatják. A Codebeamer mindehhez más vállalati rendszerek széles körével összekapcsolható, és rugalmasan skálázható, így kis- és középvállalatok, például autóipari fejlesztő partnerek is birtokba vehetik.
Több nagy európai autógyártó, közöttük a Volkswagen Csoport, a BMW és a Daimler - valamint neves ázsiai autógyártók köre - már használja a Codebeamert.
Fejlődik eközben maga a Codebeamer is. A PTC decemberben jelentette be, hogy a Microsofttal és a Volkswagen Csoporttal együttműködve ALM platformjához generatív AI-alapú alkalmazást fejleszt. A Codebeamer Copilot a termékkövetelmények hatékonyabb létrehozásában és kezelésében, valamint a szoftverek tesztelésében, validálásában és kiadásában fogja segíteni a szoftvermérnököket.