A Rheinmetall lenyűgöző rekordnyereséget ért el, és a legjobb rész még csak most kezdődik!

Az ukrajnai háború és a megváltozott nemzetközi biztonsági helyzet következményeként a nyereséget tekintve rendkívüli évet zárt tavaly Németország legnagyobb fegyvergyártó cége, a Rheinmetall. A német fegyveripar általánosságban fellendülést remél.
A Rheinmetall vezérigazgatója, Armin Papperger, már a februári müncheni biztonságpolitikai konferencián előre jelezte, hogy a vállalat előtt páratlan növekedési lehetőségek állnak a következő években. Papperger véleménye szerint ennek hátterében az áll, hogy Donald Trump amerikai elnök arra ösztönözte Európát, hogy fokozza védelmi költségvetését, és vállaljon nagyobb felelősséget saját biztonságáért.
Alig néhány héttel később Papperger a legfrissebb eseményekkel kapcsolatban is szenzációs bejelentéseket tett. A vezérigazgató ugyanis bemutatta a cég 2024-es üzleti terveit, és világossá vált, hogy...
Tavaly a dolgok soha nem álltak ilyen jól Németország legnagyobb fegyvergyártója számára.
A vezérigazgató mindezt konkrét számokkal támasztotta alá. Eszerint a tavalyi árbevétel 36 százalékkal, mintegy 9,7 milliárd euróra nőtt. A nyereség pedig 61 százalékkal, 1,478 milliárd euróra növekedett, miközben egy évvel korábban még 918 milliárd euró volt. Mindennek következményeként az osztalék is jelentősen emelkedik. Papperger szerint a cég részvényenként 8,10 eurót szeretne fizetni részvényeseinek, akik a megelőző évben részvényenként 5,70 eurót kaptak.
A vezérigazgató optimista előrejelzése szerint 2025-ben a megrendelések és eladások, ennek következtében pedig a nyereség tovább emelkedik. Ezt alátámasztja a rendelésállomány, amely elérte az 55 milliárd eurót, ami 44 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Érdekes megjegyezni, hogy ez a szám 2021 végén, az ukrajnai konfliktus kezdete előtt csupán 24,5 milliárd eurót mutatott.
A fellendülés oka elsősorban a katonai üzletágban rejlik, amely a bevételek nyolcvan százalékét termeli, a "polgári szektorban" viszont akadozik az üzletmenet, elsősorban az autóipari visszaesés miatt, mert a korábbi legjelentősebb megrendelők, köztük a Volkswagen és a Porsche, még nem kerültek ki az értékesítési válságból.
Az ukrajnai háború kezdete óta a düsseldorfi székhelyű fegyvergyártó termékei iránti kereslet rohamosan nő, a Bundeswehr mellett más NATO-országok, köztük Magyarország is, fokozottabban vásárolnak. A Rheinmetall többi között katonai járműveket, légvédelmi eszközöket, vadászgépeket és drónokat, nem utolsósorban pedig lőszereket gyárt. A Rheinmetallnak tavaly 27 244 alkalmazottja volt, 649-cel több, mint 2023-ban.
Papperger beszámolójához időzítve az ARD közszolgálati médium elemzőket idézett, akik szerint a német fegyveripar általánosságban jelentős fellendülésre számít. Az iparág ugyanakkor erre vonatkozóan megbízhatóságot vár el a politikától, ami "leegyszerűsítve" a védelmi kiadások növelését jelenti. A német gazdaságkutató intézet (IW) szakértője szerint növelni kell a kapacitásokat többi között eddig kizárólag polgári célú ipari üzemek bevonásával, valamint új gyártói létesítményekkel. A szakértő szerint "nagyobb" sebességre van szükség mind a katonai, illetve védelmi eszközök beszerzése, mind pedig a német hadsereg, a Bundeswehr bővítése terén.
A hadiipar reményeit erősítheti, hogy a leendő új kormánypártok már megegyeztek egy, a Bundeswehr megerősítését szolgáló 400 milliárd eurós rendkívüli alap létrehozásáról, már csak a finanszírozásához szükséges alkotmánymódosítás végrehajtása vet fel kérdéseket.