Matolcsy Ádám válaszolt az Állami Számvevőszék által közzétett jelentésben megfogalmazott állításokra a jegybanki alapítványokkal kapcsolatban.


Matolcsy Ádám végre megtörte a csendet, és reagált az MNB-alapítványi vagyon körüli botrányra. Határozottan elutasította a vele és családjával kapcsolatos vádakat, hangsúlyozva, hogy minden tevékenysége a jog keretein belül zajlott. Kijelentette, hogy a sajtóban megjelent információk csupán egy politikai lejáratókampány részei. A nyilatkozata új fejezetet nyit az ügyben, amely már hónapok óta az Állami Számvevőszék súlyos megállapításairól és a baráti köréhez kapcsolódó ingatlanügyletekről szóló diskurzus körül forog.

Az Állami Számvevőszék márciusban nyilvánosságra hozott három részletes jelentése, melyek az MNB, az MNB-alapítványok, valamint az ezekhez kapcsolódó vállalatok gazdálkodási gyakorlatát elemezték, komoly aggodalmakat vetettek fel. A PADME-alapítványról készült jelentés rávilágított, hogy több százmilliárd forintnyi vagyonkezelési problémák merültek fel, és a jegybank által létrehozott alapítványi struktúrából körülbelül 200 milliárd forint értékű vagyon tűnhetett el különféle ingatlanügyletek következtében.

A közelmúltban napvilágra került jelentések következtében újra a figyelem középpontjába került Matolcsy Ádám és baráti társasága. Az Állami Számvevőszék vizsgálata szerint ők kulcsszerepet töltöttek be az érintett tranzakciókban, amelyeket különböző alapítványokkal összefonódó cégek révén valósítottak meg.

Matolcsy Ádám, a volt jegybankelnök fia hosszú hallgatás után írásban válaszolt a sajtó kérdéseire, és élesen visszautasította a rá vonatkozó vádakat. A Telexnek küldött írásbeli közlése szerint minden jövedelme legális forrásból származik, négy éve nem él Magyarországon, és édesapja már nem tölti be a jegybankelnöki posztot.

A PADME-alapítvány vagyonának eltűnésével kapcsolatos állítások szerinte nem állják meg a helyüket, hiszen az eszközök egyértelműen nyomon követhetők az Optima Zrt. mérlegében.

A kritikákat politikai motivációval bíróként, míg a sajtó tevékenységét manipulációnak titulálta.

A Quartz Alapkezelő, valamint a GTC és az Ultima Capital ügyeivel összefüggésben határozottan cáfolta, hogy „Kovács Petra” álnéven folytatott volna levelezést, kijelentve, hogy minden tevékenysége a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően zajlott. A Quartz-szal való kapcsolata nem volt titok, de hangsúlyozta, hogy a női álnevet neki tulajdonítani teljesen abszurd. Ezen kívül hozzátette:

Amennyiben bármilyen közvagyont érintő bűncselekményről értesül, úgy kötelességének tartaná, hogy ezt haladéktalanul jelentse.

A szövetségeseivel kapcsolatban megosztotta, hogy Száraz Istvánnal és Somlai Bálinttal már csak alkalmi beszélgetéseik vannak.

A luxusutazásokkal és a svábhegyi villa használatával kapcsolatos felvetésekre Matolcsy Ádám kifejtette, hogy az ingatlant csupán átmenetileg bérelte, miután az már nem volt alapítványi tulajdonban. Hangsúlyozta, hogy nem érzi szükségét annak, hogy magyarázkodjon amiatt, hogy felesége a közösségi médiában "otthonnak" nevezte a villát; szerinte ez a kifejezés Magyarországra utalt, nem pedig az ingatlanra magára. Matolcsy említette, hogy jövedelmének jelentős része külföldi cégekből ered, míg a magyarországi vállalkozásainak bevételei nyilvánosan elérhetők.

Matolcsy Ádám megvédte édesapja álláspontját is, miszerint az ÁSZ súlyos módszertani hibát követett el a GTC értékének megállapításánál.

Az EPRA NTA módszertan szerinti értékelést a piac is elismeri, hiszen jelentős nemzetközi befektetők, mint például a PZU vagy az Allianz, is érdekeltek az érintett vállalatokban. A részvényárfolyamok csökkenésére nem adott részletes választ, de kifejezte véleményét, miszerint a hivatalos pénzügyi kimutatások pontosabb képet adnak a cégek valós értékéről.

Related posts