Az MBH Bank reagált a Kúria legutóbbi határozatára.

A MBH Bank határozottan elkötelezi magát a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat mellett, és mindig figyelembe veszi a fogyasztókat védő jogi előírásokat. A pénzintézet hangsúlyozta, hogy minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős határozatait. Ezenfelül, a jogelőd bankok szerződéskötési gyakorlatát korábban több bírósági döntés is megerősítette - áll a Kúria jogegységi határozatára adott reakciójukban, amelyet szerdán juttattak el az MTI-hez.
A Kúria jogegységi döntése alapján a devizahitel szerződésekkel kapcsolatos jogvita esetén minden ügyet a bíróságnak egyedileg kell vizsgálnia az érvénytelenség szempontjából, és a bíróság jogosult egy devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítására - mutattak rá.
"Bankunk elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését. Az MBH Bank 2023 májusában jött létre három bank egyesülésével, a jogelőd bankok gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta" - írták.
Az árfolyamkockázati tájékoztatókkal összefüggő jogi eljárások során minden esetet alaposan megvizsgálnak, és a bankok általában sikerrel zárják le ezeket a perek.
A Kúria hivatalos weboldalán közzétett határozat alapján, ha a fogyasztóval kötött devizaalapú kölcsönszerződés vagy pénzügyi lízingszerződés árfolyamkockázattal kapcsolatos rendelkezései tisztességtelennek minősülnek, akkor az egész szerződés érvénytelennek számít. Ebben az esetben a szerződés érvényessé nyilvánítása nem lehetséges, kivéve, ha a fogyasztó ezt kifejezetten, megfelelő tájékoztatás után kéri.
A testület határozata értelmében megszüntette a Kúria egyes döntéseinek kötelező jellegét. Az OTP Bank erre kedden reagált, hangsúlyozva, hogy az Európai Unió Bíróságának legutóbbi ítélete és a Kúria aktuális jogegységi döntése nem gyakorol hatást az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank korábbi devizahitel-szerződéseire. A bank szerint ezekben a szerződésekben az árfolyamkockázat bemutatása megfelelt a jogi követelményeknek, amit számos bírósági határozat is megerősít.
Az Erste Bank bejelentette, hogy a forintosított devizahitel-szerződései érvényben maradnak. A bank hangsúlyozta, hogy teljesítette az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatási kötelezettségeit. Ezt a bíróságok több ezer ügyben megerősítették az Erste Bankra vonatkozó eljárások során.