Hamarosan elérkezik az óraátállítás ideje: vajon ez lesz az utolsó alkalom, amikor megváltoztatjuk az időt? Eltörlik végre ezt a gyakorlatot?


Véget vethetsz a fizetős banki SMS-eknek: ezt az egy szót kell elküldeni hozzá

Ahogy azt már hosszú évek óta tapasztalhatjuk, idén is esedékes az óraátállítás hazánkban. A nyári időszámításra március végén váltunk át. Bár az Európai Unió már megtette a lépéseket az óraátállítás eltörlése érdekében, a tagállamok között még nem született meg a végső megállapodás.

A tavaszi óraátállítás évente, március utolsó vasárnapján történik, ami idén, 2025-ben március 30-ára esik. E napon, hajnalban, pontosan 2 órakor kell majd az óráinkat 3 órára állítani, így egy órával kevesebb pihenés vár ránk. Készüljünk fel, hogy ez a változás kicsit megbolygatja az alvási rutinunkat!

Magyarországon a tavaszi és téli óraátállítás rendszere először a 20. század közepén jelent meg, elsősorban az elektromos kapacitási problémák kezelése érdekében. Ezt követően a gyakorlatot eltörölték, de 1980-ban újra bevezették, ezúttal az energiamegtakarítás szándékával. A cél az volt, hogy az emberek jobban kihasználhassák a napsütéses órákat, így csökkentve az áramfogyasztást.

A kétezres évek elejétől kezdve egyre hangosabbá váltak a kritikák az óraátállítással kapcsolatban. Az egyórás időeltolódás nem csupán egy egyszerű időformálás, hanem komoly hatással van az emberi szervezetre, sőt, akár a hormonális egyensúlyt is megbomlásra késztetheti. Kutatások szerint a tavaszi óraátállítás után az emberek átlagosan körülbelül 40 perccel kevesebb alvást kapnak az első éjszakán. A természetes biológiai ritmusunk, amely évmilliók során alakult ki, érzékenyen reagál a mesterséges beavatkozásokra, és a szervezetünk ezt nehezen dolgozza fel.

Az Európai Bizottság 2018 szeptemberében ezért benyújtotta az óraátállítás megszüntetéséről szóló irányelvjavaslatot, ami az elfogadása esetén megszüntetné az Európai Unióban az évente kétszeri óraátállítást, azaz a téli és a nyári időszámítást, olvasható az Európai Tanács hivatalos oldalán

A kérdésben eddig még nem született végleges határozat, és a döntés időpontját sem jelölték meg. Ennek következtében a jelenlegi rendszer továbbra is érvényben marad, amely egy órás eltolással növeli meg a nyári nappali órák számát.

Related posts