Putyin és Netanjahu távol marad a temetéstől, ám számos nemzetközi vezető tiszteletét teszi a rendezvényen.

Ferenc pápa temetésén a Vatikánban számos prominens világvezető jelenlétére számíthatunk. Az eseményen részt vesz többek között Vilmos herceg, Keir Starmer brit miniszterelnök, Donald Trump amerikai exelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is - számolt be róla a Sky News.
A Szent Péter-bazilikában tartott szertartáson Vilmos walesi herceg képviseli a brit királyt, aki nemrég találkozott a pápával, de most rákkezelése miatt nem tud részt venni a temetésen.
Keir Starmer brit miniszterelnök kedden kifejtette, hogy a pápa iránti gyász és szeretet megnyilvánulása híven tükrözi azt a tiszteletet, amit nem csupán a katolikus közösség tagjai, hanem a világ minden tájáról érkező emberek is éreznek iránta.
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, az elsők között tette közzé, hogy részt vesz egy közelgő eseményen, még úgy is, hogy a pápa korábban bírálta a bevándorlási intézkedéseit. Melania feleségével közösen indul Rómába, hogy jelen legyenek a rendezvényen.
Joe Biden, az Egyesült Államok egykori elnöke, valamint felesége, Jill, szintén részt vesznek a rendezvényen.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, aki már három alkalommal találkozott Ferenc pápával, szintén jelen lesz a szertartáson. Emlékezésében hangsúlyozta, hogy a pápa rendszeresen imádkozik Ukrajna békéjéért, ezzel is kifejezve támogatását a háború sújtotta nép iránt.
Emmanuel Macron, Franciaország elnöke szintén részt vesz az eseményen, és a pápát olyan személyiségeként méltatta, aki a háború és brutalitás időszakában is képes volt érzékeny maradni mások, különösen a legkiszolgáltatottabbak iránt.
Javier Milei, Argentína elnöke, a temetésen való részvétele ellenére is, hogy korábban éles kritikákkal illette elhunyt honfitársát. Részvétnyilvánításában kifejezte, hogy a közöttük lévő "különbségek" mostanra "már alig számítanak".
Lula da Silva brazil elnök és felesége is részt vesznek az eseményen, miközben Brazília hétnapos gyászt hirdetett. Az elnök szavai szerint "az emberiség ma egy olyan hangot veszített el, amely a tisztelet és a mások iránti befogadás szimbóluma volt".
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megerősítette, hogy részt vesz az eseményen. Kiemelte, hogy Ferenc pápa "alázatával és a nehéz sorsúak iránti őszinte szeretetével milliókat inspirált, hatását pedig jóval a katolikus egyház keretein túlra is kiterjesztette".
A temetésen számos más állam- és kormányfő is jelen lesz, többek között Fülöp spanyol király és Letizia királyné, Olaf Scholz német kancellár, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, valamint XVI. Károly Gusztáv svéd király és Orbán Viktor is tiszteletét teszi.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem lesz jelen a temetésen, bár részvétnyilvánításában méltatta a pápa szerepét az orosz ortodox és a római katolikus egyház közötti párbeszéd fejlesztésében.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök sem várható a szertartáson, helyette Yaron Sideman nagykövet képviseli Izraelt. A Vatikán és Izrael kapcsolata megromlott a gázai háború kezdete óta, különösen miután a pápa "szégyenletesnek" nevezte a gázai humanitárius helyzetet.
A protokoll előírásai szerint az állam- és kormányfők ülőhelyét az országuk francia nyelvű nevének ábécésorrendje alapján határozzák meg, és előre kijelölt helyeken foglalnak helyet.
Kivéve Olaszország és Argentína vezetőit, akik különleges figyelmet érdemelnek, hiszen a pápa Olaszország földjén élt és argentin gyökerekkel rendelkezik.