Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás a témáról: **Polyák Gábor: Az Egyetemessé Lett Félelmek Trump Amerikájában és Orbán Magyarországán** A félelem, mint univerzális érzés, különböző formákban és kontextusokban jelenik meg, különösen a politikai


Trump az Orbán-kormánynál intenzívebben és energikusabban ugrott neki a kultúrharcnak, de felmerül a kérdés: melyik küzdelem okoz nagyobb károkat? Az ELTE média tanszékének vezetője által írt elemzés.

Az amerikai és a magyar helyzet összehasonlítása rendkívül összetett feladat, hiszen a két ország gyökeresen eltér egymástól földrajzi, gazdasági és társadalmi-politikai szempontból. Ebből adódóan az a tendencia, amely szerint Donald Trump Orbán Viktor által kijelölt irányvonalat követi, teljesen eltérő következményekhez vezethet.

Jelenleg a híres amerikai fékek és ellensúlyok rendszere nem igazán működik, mivel a republikánusok választási győzelme és rövidlátó politikai döntéseik, valamint Trump kinevezési gyakorlata egyfajta átmeneti megbénulást okozott. Azonban ez nem jelenti azt, hogy az elnök minden egyes döntése megállná a bírósági felülvizsgálat próbáját. Ráadásul, még a republikánus többséggel rendelkező szövetségi törvényhozás két háza mellett sincs lehetőség arra, hogy a helyzet alkotmányos szintre emelésével tartósan rögzítsék ezt a helyzetet.

Trump sokkal nagyobb lendülettel vetette bele magát a kultúrharcba, mint a 2010-ben színre lépett "nemzeti együttműködés". Orbán csak az évtized közepére iktatta ki teljesen azokat a jogállami mechanizmusokat, amelyek a kultúrharc (vagyis a dózerolás) feltartóztatásához szükségesek lennének.

Related posts