Oroszország azt reméli, hogy a Nyugat tartózkodik a nukleáris konfliktus provokálásától.


2024. november 19-én az ukrajnai Kosztyantinyivkában a lakók összefogtak, hogy eltakarítsák a romokat egy megrongálódott lakóház körül.

Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője csütörtökön újságírók előtt hangsúlyozta, hogy Oroszország elkötelezett a felelősségteljes magatartás mellett, és mindent megtesz a nukleáris konfliktusok elkerülése érdekében. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy hasonló, provokációktól mentes hozzáállást vár el a Nyugattól.

Peszkov reagált arra a nyilatkozatra, amelyet Thomas Buchanan ellentengernagy, az Egyesült Államok Stratégiai Parancsnokságának (STRATCOM) szóvivője tett. Buchanan kifejtette, hogy bár Washington nem törekszik nukleáris csapásváltásra, felkészült arra, hogy egy ilyen szcenárióra reagáljon, amennyiben "a legelfogadhatóbb feltételek" állnak fenn. A TASZSZ orosz hírügynökség információi szerint a szóvivő az Egyesült Államok globális vezető szerepét említette mint fontos tényezőt. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy Washingtonnak érdemi párbeszédet kellene kezdeményeznie Moszkvával és Pekinggel.

Nukleáris doktrínánk keretében hangsúlyoztuk, hogy Oroszország felelős álláspontot képvisel abban a tekintetben, hogy maximális erőfeszítéseket tesz az ilyen (nukleáris) konfliktus megelőzésére. Elvárjuk, hogy más országok is ugyanilyen felelősségteljes álláspontot képviseljenek, és ne vegyenek részt provokatív akciókban

A Bloomberg ügynökségnek azzal az állításával kapcsolatban, hogy Storm Shadow robotrepülőgépeket vetettek be Oroszországban, egy, a kurszki régióban található célpont ellen, Peszkov azt mondta, hogy "újabb eszkaláció van folyamatban". Az orosz védelmi minisztérium napi hadijelentésében két Storm Shadow lelövéséről számolt be, anélkül, hogy a helyszínt megnevezte volna.

Peszkov ismételten azzal vádolta Joe Biden leköszönő amerikai kormányát, hogy folyamatosan "tüzelőt ad a tűzhöz" az ukrajnai konfliktusban, ezzel megnehezítve a helyzet rendezését. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a védelmi tárca illetékességi körébe tartozik a kérdés megválaszolása, miszerint az orosz fegyveres erők intenzívebben fogják-e alkalmazni a modern fegyvereket Ukrajnában. Emellett reagált arra az ukrán állításra is, amely szerint Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be a harcok során.

Arról, hogy Fehéroroszországgal szemben támadás lenne előkészületben, amely második frontot nyithat az ukrajnai háborúban, azt mondta, hogy az orosz és a fehérorosz szakszolgálatok folyamatos kapcsolatban állnak egymással a potenciális nyugati fenyegetések ügyében.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a moszkvai sajtótájékoztatón több fontos témát érintett, köztük a Lengyelországban található redzikowói Aegis Ashore amerikai rakétavédelmi bázis kérdését. Zaharova hangsúlyozta, hogy ez a létesítmény már régóta kiemelt célpontot jelent az orosz fegyveres erők számára, mivel a bázis által jelentett fenyegetés szintje jelentős. Kifejtette, hogy az amerikai-NATO projekt, mely az orosz biztonsági aggályokat figyelmen kívül hagyva, közel egy évtizeden keresztül épült, most Oroszország figyelmének középpontjába került. Az évek során Oroszország válaszlépések kidolgozásán dolgozott, reagálva a kialakult helyzetre és a feszültségek fokozódására.

Related posts