Orbán Viktor autójában csupán gázpedál található, viszont Matolcsy Györgyék leleményesen felfedezték a fék működését.

A kormány várakozásai szerint három jelentős beruházás fogja serkenteni a magyar gazdaság 2025-re várt fellendülését. A BMW, a CATL és a BYD gyártóegységeinek idei üzembe helyezése valóban pozitív hatással lehet a GDP-re, ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank elemzése szerint a megtermelt profit jelentős része, valamint a munkajövedelmek egy része külföldi vállalatokhoz fog áramlani.
Orbán Viktor miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a 2025-ös gazdasági fellendülés kulcsfontosságú tényezője lesz a jelentős beruházások, mint a debreceni BMW- és CATL-gyár, valamint a szegedi BYD-üzem sikeres működésbe állása.
Ahogy arra azonban a Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentésében rámutatott: e három beruházás várhatóan 0,6 százalékponttal növeli a GDP-t 2025-ben, míg 2026-ban további 0,8 százalékponttal járulhatnak hozzá a gazdasági bővüléshez. Ugyanakkor a hozzáadott érték jelentős része külföldi szereplőknél fog realizálódni.
A három új létesítmény megnyitása jelentős növekedést hozhat a foglalkoztatottság terén. 2025-re várhatóan körülbelül 7300 új munkahely létesül, és ez a szám folyamatosan emelkedni fog: 2026-ra már meghaladhatja a 15 ezret, míg 2029-re akár a 24 ezer főt is elérheti - írja a hvg.hu. Ezzel szemben az MNB figyelmeztet arra, hogy országos szinten a foglalkoztatottsági trendek nem annyira kedvezőek. A legoptimistább előrejelzések szerint is csupán 4700 fővel nőhet a munkavállalók száma 2025-ben, míg a legrosszabb forgatókönyv egy akár 14 ezer fős visszaesést is valószínűsít, amely főként a demográfiai változások következménye lehet.
A beruházások GDP-re gyakorolt hatása várhatóan számottevő lesz. A három üzem és beszállítói hálózatuk 2025-ben 0,6 százalékponttal, 2026-ban pedig már 0,8 százalékponttal járulhatnak hozzá a gazdasági növekedéshez. Hosszabb távon, 2030-ra a három gyár közvetlenül a magyar GDP 1,4 százalékát fogja előállítani, beszállítóikkal együtt pedig ez az arány elérheti a 2,3 százalékot.
Összességében tehát a három szóban forgó gigaberuházás valóban nagyot lökhetne a magyar gazdaság teljesítményén és hozzájárulhatna a kormányzati kommunikációban gazdasági sikerekkel kecsegtető 2025-ös évhez. Az MNB az óvatosságra int. A jegybank elemzése szerint a várható gazdasági előnyök egy része nem feltétlenül jelenik meg közvetlenül a magyar gazdaságban.
A jelenlegi beruházási helyzetet vizsgálva elmondható, hogy a BMW gyárának építése 2023 novemberében zárult le. Azonban a tervezett évi 150 ezer autós kapacitás elérését fokozatosan, a piaci kereslet alakulásának megfelelően fogják végrehajtani. A CATL gyárában 2024 szeptemberére már elindul a modulgyártás, és várakozások szerint 2025 nyarára körülbelül ezer munkavállalót fognak alkalmazni. Ezen kívül a BYD, amely évi 300 ezer jármű előállítását célozza meg, már elindította a munkaerő toborzási folyamatokat.
Ráadásul az Index információ szerint utóbbi beruházásnál "az utolsó csavarig, mindent Kínából hoznak, még az építkezéshez szükséges munkaerőt is", a gyártás kezdetére pedig optimista forgatókönyvek szerint is lekorábban 2025 végére kerülhet sor.