Orbán is sorban állhat Trumpnál, különmegállapodást remélve? | 24.hu Lehetséges, hogy Orbán Viktor is a sorba áll, hogy különleges megállapodást kössön Trump elnökkel?

Van-e lehetőség különalkukra az Egyesült Államokkal a Donald Trump által bevezetett (majd részben visszavont) büntetővámok kapcsán? Milyen esélyei vannak egy uniós tagállamnak, ha a kereskedelmi különtárgyalások terén "no go-zónának" számítanak egy unión kívüli országgal? Szakértőink szerint akadnak kiskapuk, és arról is érdeklődtünk, hogy mit tehet a magyar kormány, tekintettel arra, hogy hazánk talán az EU-tagok közül a legnagyobb mértékben függ az amerikai piacon való értékesítéstől.
Magyarország az Európai Unió azon tagállamai közé tartozik - Szlovákiával együtt -, melyek a legjobban függenek az amerikai piactól. Hazánk ugyanis az unió átlagánál nagyobb mértékben exportál az USA-ba - főleg autóipari termékeket. Így hiába hangoztatja a kormány, hogy milyen szoros barátságot ápol Orbán Viktor és Donald Trump, hazánkat negatívabban érinthetik a megemelt amerikai vámok, mint Európa legtöbb országát.
A bécsi WIIW kutatóintézet szerint Trump autóipari vámjai - ezeket nem vonta vissza, nem is függesztette fel szerdán az elnök - az EU-n belül Magyarországot sújtják a második helyen. Nálunk csak a szlovákokat bünteti jobban ez a vámtétel, a világon pedig a hatodik leginkább érintett állam Magyarország, ha az autóiparra kivetett amerikai vámokat nézzük. (Ez részben a közvetett - Németországon keresztüli, illetve német gyártmányokba beépített - magyar exportot jelenti, részben a közvetlenül Amerikába irányuló kivitelt.)
Az amerikai elnök által április 2-án bejelentett extravámok miatt a magyar növekedési kilátásokat számos elemző máris módosította, átlagosan 0,6 százalékkal csökkentették az idén várható GDP-bővülésünket - mint az a Portfolio.hu podcastjában elhangzott.
Az a kérdés, hogy mennyire valósak a jóslatok, különösen, ha figyelembe vesszük Donald Trump gyakori álláspont-változtatásait. Szerdán például bejelentette, hogy felfüggeszti az április 2-ai büntetővámokat, azonban...
a mindenki által fizetendő "általános" vámterhelés 10 százalék marad, ami a korábbi 2,5-2,6 százalék körüli alapvámhoz képest így is nagyjából négyszeres növekedés.
Ráadásul a 25%-os autóipari vámok továbbra is érvényben maradnak, sőt, az elnök most már a gyógyszergyártókat is külön vámmal sújtja. Ez különösen aggasztó Magyarország számára, hiszen ezek az iparágak kiemelkedő jelentőséggel bírnak a gazdaságunkban.