Orbán Balázs: A túlzottan egyszerűsített világképek elidegenítik azokat a nemzeteket, amelyek nem rendelkeznek nagyhatalmi státusszal.


Az aspeni biztonságpolitikai fórumon izgalmas panelbeszélgetés zajlott, amelynek moderálását Jim Sciutto, a CNN neves újságírója vállalta el. A diskurzus középpontjában a világpolitika alakulása állt, különös figyelmet fordítva az Egyesült Államok, Kína és Oroszország közötti egyre fokozódó nagyhatalmi rivalizálásra. A résztvevők között megtalálhattuk Elbegdorj Tsakhia-t, Mongólia korábbi elnökét és miniszterelnökét, Claudia Ruiz Massieu-t, Mexikó egykori külügyminiszterét és jelenlegi képviselőjét, Orbán Balázs-t, a magyar miniszterelnök politikai igazgatóját, valamint Hina Rabbani Khar-t, Pakisztán volt külügyminiszterét. A beszélgetés során a panel tagjai mélyrehatóan elemezték, hogy mennyire indokolt a világot a demokráciák és autokráciák küzdelmeire redukáló nézőpont, valamint azt, hogy a kisebb és közepes hatalmak milyen stratégiákkal navigálnak a globális feszültségek tengerében. Az eszmecsere során számos érdekes és provokatív kérdés merült fel, amelyek a jövő geopolitikai táját is formálhatják.

Sciutto a beszélgetést egy emlékezetes idézettel indította, melyet Tortois Gila, Izland korábbi külügyminisztere fogalmazott meg. Gila szavai szerint az ukrajnai konfliktus "mindent próbára tesz, amit képviselünk". A vita középpontjában a következő kérdés állt:

A panelisták sokszínű véleményeket osztottak meg, amelyek kihívást jelentenek a blokkosodás általános elképzelésével szemben. Megvilágították, hogy a nemzeti érdekek, a történelmi háttér és a globális kölcsönös függőség rendkívül bonyolult viszonyokkal járnak, amelyek nem redukálhatók egyszerű narratívákra.

Elbegdorj Tsakhia, Mongólia egyedülálló helyzetéből - mint Oroszország és Kína közötti demokrácia - beszélve, hangsúlyozta a szabadság és a közös értékeken alapuló szövetségek fontosságát. Visszaemlékezve Mongólia 1990-es demokratikus átmenetére, kiemelte az önrendelkezés egyetemes vágyát, példaként említve, hogy az ukrajnai háború idején menedéket kínált az orosz mozgósítás elől menekülő férfiaknak. "Ha egy emberrel kevesebb tart fegyvert Ukrajna ellen, az a mi hozzájárulásunk az európai békéhez" - mondta.

Tsakhia humorosan felidézte, hogy válaszul Putyin birodalmi térképes kijelentéseire egy történelmi mongol birodalmi térképet posztolt, hangsúlyozva Mongólia békés és szabad elkötelezettségét.

Ezzel ellentétben Orbán Balázs határozottan elvetette a jók és gonoszok közötti éles határvonalat, hangsúlyozva, hogy

Magyarország, mint NATO- és EU-tag, a "konnektivitás" stratégiáját követi a blokkosodással szemben, például Kína Övezet és Út kezdeményezésében is részt vesz, valamint megfigyelő tagja a Türk Államok Szervezetének is. Orbán Balázs kritizálta a liberális külpolitikai agendát annak morális ítélkezése miatt, párhuzamot vonva a marxista ideológiákkal, amelyek elkerülhetetlen ideológiai csatákat jósolnak. Pragmatikus, érdekvezérelt megközelítést szorgalmazott, amely a béke megőrzésére fókuszál, és megjegyezte, hogy Magyarország az ukrajnai tűzszünetet szorgalmazza Európa gazdasági hanyatlásának enyhítése érdekében.

Related posts