Ombudsman: Maffiakultúra jött létre az Európai Bizottságban - Világgazdaság Az Európai Bizottságban olyan maffiakultúra formálódott, amely aggasztó következményekkel járhat - figyelmeztetett az Ombudsman. A helyzet sürgős beavatkozást igényel, hogy helyr


Emily O'Reilly 11 éven át töltötte be az ombudsmani tisztséget, amelynek során az átláthatóság és az összeférhetetlenség ellenőrzése volt a fő feladata. Az ombudsman szerint gyakran kérdezték tőle az uniós képviselők, miként lehetne átláthatóbbá tenni a bizottság működését, de erre maga sem tudott választ adni.

Az Európai Bizottság (EB) működését egyre nagyobb átláthatatlanság jellemzi és a vezetésében maffiakultúra uralkodik - jelentette ki az Európai Unió ombudsmani pozíciójából februárban távozó Emily O'Reilly a Politico EU Confidential podcastjában, amit a Magyar Nemzet szúrt ki. Hozzátette: mindezért Ursula von der Leyen a felelős.

O'Reilly megjegyezte, hogy a bizottság rendszeresen elutasítja a dokumentumok kiadására irányuló kéréseket, még abban az esetben is, ha azok jogi alapokkal rendelkeznek. Kiemelte, hogy hivatali ideje alatt soha nem volt alkalma találkozni a bizottság elnökével, és az Európai Bizottság vezetésében részt vevő tanácsadókat "consiglieriként" jellemezte, utalva ezzel a maffiavezérek bizalmasaira.

Az ombudsman hozzátette, hogy gyakran kérdezték tőle az uniós képviselők, miként lehetne átláthatóbbá tenni a bizottság működését, de erre maga sem tudott választ adni. A lap emlékeztet: Emily O'Reilly 11 éven át töltötte be az ombudsmani tisztséget, amelynek során az átláthatóság és az összeférhetetlenség ellenőrzése volt a fő feladata.

Bár a hivatal elsődleges célja a szabályok betartásának garantálása volt, döntéseik nem bírtak kötelező érvénnyel. Ez a helyzet lehetővé tette, hogy Ursula von der Leyen és vezető tanácsadói gyakorlatilag következmények nélkül végezzék tevékenységüket. Azonban a brüsszeli korrupció és átláthatósági hiányosságok nem csupán az Európai Bizottságot érintik: Malgorzata Wolczyk, lengyel politikai elemző szerint,

Wolczyk úgy látja, hogy az uniós vezetők folyamatosan figyelmen kívül hagyják a választási eredményeket, mint például a jobboldali pártok megerősödését, és ehelyett a liberális narratívát erőltetik az európai politikai színtérre. Szerinte António Costa, az Európai Tanács új elnökének kinevezése is tovább fokozza a korrupcióval kapcsolatos aggályokat.

Costa korábban Portugália miniszterelnöke volt, és egy lítiummal és megújuló energiával kapcsolatos korrupciós ügy miatt kényszerült lemondásra. Bár Costa ártatlannak vallotta magát, beismerte, hogy a korrupció gyanúja összeegyeztethetetlen vezetői tisztségével.

Related posts