Nukleáris törpék – milyen titkokat rejtenek a mini atomerőművek?

Ezúttal minden másként lesz! - így szól a nagy ígéret a kis moduláris reaktorokról (SMR). A hatalmas atomerőművek építését sújtó költségtúllépések és késedelmes átadások állítólag nem ismétlődnek meg a törpéknél. Ám annál a néhány SMR-nél, ami már elkészült (vagy még épül), a régi gondok jönnek elő: tetemes késések, többszörösére ugró költségek.
Mindezt alaposan elemzi az ausztrál Energiagazdasági és Pénzügyi Kutatóintézet (IEEFA) tanulmánya. Ehhez tüzetesen megvizsgálták a jelenleg üzemelő vagy készülő négy kis atomreaktor adatait, továbbá az USA néhány ilyen fejlesztőjének új közléseit.
Sajnálatos módon a legfrissebb adatok azt jelzik, hogy a helyzet nem mutat érdemi javulást a korábbi időszakokhoz képest. Az SMR-ek (kis moduláris reaktorok) továbbra is rendkívül költségesek, a fejlesztési folyamatok lassú ütemben haladnak, és a kockázatok is jelentősek. Ennek következtében nem valószínű, hogy a következő egy-másfél évtizedben komoly szerepet tudnának játszani a dekarbonizációs törekvésekben, vagyis a fosszilis energiahordozókról való átállásban.