"Nem mi tehetünk róla!" - válaszoltak a kereskedők a májusi inflációs statisztikákra.

Az árrésstopos termékek árai csökkentek, keresztárazásra nem került sor, ennek ellenére az árak emelkedtek. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) álláspontja szerint ennek a drágulásnak az oka más tényezőkben rejlik.
Áprilishoz képest májusban az árrésstop ellenére 0,6 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak - adta hírül a KSH. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) adatai szerint az árak az árrésstopos termékkörben április vége óta nem növekedtek, sőt sok esetben csökkentek is.
Ez a szervezet álláspontja szerint azt jelenti, hogy...
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerdai közleménye szerint a havi élelmiszer-inflációt elsősorban a szezonális termékek áremelkedése hajtja, ami arra utal, hogy a keresztárazás még nem vált általánosan elterjedtté.
Az OKSZ szerint tehát az inflációt nem a kiskereskedelem gerjeszti, sőt, a láncok árversenye tompítja a beszállítói árnyomást, mert folyamatosan versenyezteti a beszállítókat a jobb árak elérése érdekében, a vevőket pedig akciókkal csábítja.
"A verseny, amely az egészséges életmódot és a fogyasztók érdekeit szolgálja, súlyosan veszélyeztetett az állam beavatkozása által, amikor a valós problémákat figyelmen kívül hagyva, a piaci mechanizmusokba avatkozik" - áll a szervezet nyilatkozatában.
Hozzátették: az árrésstop május végi kivezetésének elmulasztása miatt azonban nő az esélye annak, hogy a beszállítók ismét megpróbálják érvényesíteni eddig elhalasztott áremelési szándékaikat, veszteségek pedig megnehezítik az üzletek számára a lejobb akciók elindítását.
"Az áremelkedést nem mi csináljuk, az árrésstop pedig nem kedvez a fogyasztóknak" - összegzi álláspontját az OKSZ.