A magyar kultúra napján egy különleges lehetőség nyílt arra, hogy bárki bepillanthasson a cirkusz varázslatos világába, és felfedezze a kulisszák mögötti titkokat.


A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ rákosligeti telephelyén varázslatos élményekkel várta a látogatókat, akik lehetőséget kaptak arra, hogy saját maguk is kipróbáljanak különféle trükköket. Emellett izgalmas történeteket hallhattak a cirkuszművészet igazi ikonjaitól, akiktől nemcsak a tudományukat, hanem a szenvedélyüket is megismerhették.

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ január 22-én, a magyar kultúra napján különleges nyílt napot rendezett. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhettek a titkos kelléktárak világába, amelyek általában zárva állnak a nagyközönség előtt. A látogatók emellett lehetőséget kaptak arra, hogy személyesen találkozzanak és beszélgessenek a szakma igazi ikonjaival a rákosligeti telepen, így egyedülálló élményekkel gazdagodhattak.

Zsilák György, a Fudi zsonglőr, a világ színpadain varázsolta el a közönséget. Feleségét, aki szintén magyar származású, egy amerikai cirkusz színpadán ismerte meg, ahol mindketten az álmok hajszolásának szenvedélyével léptek fel. Egyik legkedvesebb emléke egy londoni előadáshoz fűződik, ahol a varázslatos pillanatok és a közönség ovációja örökre bevésődött a szívébe.

"Josephine Baker a hátsó függönytakarásban így szól hozzám: 'Te igazából honnan jöttél?' Erre én válaszolok: 'Magyarországról.' 'Ó, tudom már!' mondja, 'a zenekaromban játszott egy bőgős, ő is magyar volt!' – mesélte a most 82 éves egykori artista."

Graeser József Dodi és felesége, Betty 1974 és 2000 között turnézott egy hintaszámmal, amely eleinte újdonságnak számított Nyugat-Európában. A házaspárnak a cirkuszművészet olyan szabadságot biztosított, ami kevés magyarnak adatott meg a hetvenes években.

„Elképesztő élmény, hogy olyan tájakra jutottunk el, ahová a hétköznapi utazók ritkán lépnek be. Ráadásul nem csupán egy hétvégi kirándulásról van szó, hanem egy igazán mélyreható felfedezésről. Sétálni az utcákon, felfedezni a helyi életet, és részt venni egy tevevásáron – ezek azok a pillanatok, amelyek igazán emlékezetessé teszik az utazást” – osztotta meg élményeit Graeser József.

A csapat hintája még most is ott van a központ raktárában, a házaspár rá is állt egy kicsit nosztalgiázni. Betty a magyar artistanők közül egyedül ugrott triplaszaltót a hintáról, ami mindig az előadás egyik csúcspontja volt. Ahogy ő mondta, sokféle trükköt kipróbáltak a hintán, de a lényeg mindig a repülés volt, az érdekelte a legjobban a közönséget.

A cirkuszművészeti központ telephelye az utóbbi évek során egy varázslatos kis birodalommá fejlődött. Az itt zajló események és fejlesztések lenyűgöző átalakuláson mentek keresztül. A részletekről az intézet főigazgatója, Fekete Péter osztotta meg velünk gondolatait és élményeit:

A látogatók néhány trükköt maguk is kipróbálhattak a nyílt napon, és bemutatók is várták őket. És ez még nem minden. A nyílt nap egyik legkülönlegesebb helyszínén az érdeklődők igazi cirkuszi jelmezeket is felpróbálhattak, ráadásul olyan egyedi ruhakölteményeket, amiket most is használnak a Fővárosi Nagycirkusz művészei.

Related posts