Nagyszüleink titkos receptjeitől kezdve a Csengetett, Mylord? varázslatos konyhájáig - Íme, az idei év legkedvesebb gasztrokönyvei, amelyek tökéletes ajándékok a fa alá!

A könyv mindig remek választás ajándéknak, de egy szakácskönyv különösen különleges meglepetést nyújt. A 2024-es évben megjelent gasztronómiai művek közül ezek a kedvenceink. Válogassatok belőlük, és tegyétek a fa alá a finom ízek kedvelőinek!
Váncsa mester követői tudják, hogy a Lakoma-sorozat 2. kötetében foglalkozott már az olasz konyhával, a most megjelent Olasz Lakoma viszont egy átdolgozott, bővített kiadás, ahol a több mint 900 olasz recept mellé, ahogy azt Váncsától már megszokhattuk, kultúr- és gasztrotörténet is jár. A receptek mellett 43 izgalmas gasztroesszét is találunk benne - Váncsa ír a bolognairól, Szicíliáról, a radicchióról vagy az umbriai sonkákról és szalámikról. Váncsa könyve nem véletlenül juttatja eszünkbe a téma egyik legnagyobb klasszikusát, Lénárd Sándor A római konyháját - ugyanazt az érzést kelti az emberben: lehet Olaszország és az olasz konyha nélkül élni, de minek. Mindegy, hogy valaki főzni szeretne, vagy olvasni az olasz konyháról, Váncsa könyvének ott a helye a szakácskönyves polcon.
Szatmári Feri az egyik legrégebbi, ma is "működő" magyar gasztrós arc: blogján 2013-ban kezdte el prédikálni a főzelékek szeretetét, első szakácskönyve pedig 2014-ben jelent meg. A neve annyira összefolyt a műfajjal, hogy sokan automatikusan az ő receptjeit keresik, ha főzeléket akarnak főzni. Feri küldetése, hogy a főzelék - a magyar konyha egyik legsajátosabb, legszerethetőbb fogása - újra hódítóútra induljon, és minél többet készítsük, együk. Főzelékbiblia című, új könyvében Ó- és Újszövetségre osztja a főzelékek világát, így megtaláljuk a hagyományos, nagymamás recepteket és az újhullámos "feriseket" is. A könyvben ezenkívül találunk eszközlistát, technikai leírásokat, régi és újhullámos köreteket is.
Ács Bori első könyvének társszerzője nem más, mint Jókai Mór: a gasztroíró könyvének alapötlete, hogy elkészíti azt a listát, amely a Jókai által legfontosabbnak tartott 39 magyar receptet tartalmazza. Jókai szerint ezekből a receptekből állt volna az első és egyetlen hiteles és valóban magyar szakácskönyv - melynek elkészülésére végül majd 160 évet kellett várni. Bori könyve a nevezett 39 recepten kívül jóval több: bemutatja nekünk az izgalmas nyomozómunkát, amivel kibogozta, hogy egyik-másik recept melyik mai ételnek lehet az őse, megmutatja a magyar konyha paprikaboom előtti utolsó állapotát, és a könyv végére képet kapunk arról is, hogy milyen véletleneknek köszönhető többek közt a gasztronómia változása. Az Elfelejtett magyar konyha tipikusan az a szakácskönyv, amit a recepteken túl is el kell olvasni, az első betűtől az utolsóig.
Rhiannon Lambert az Egyesült Királyság egyik legmeghatározóbb dietetikusa, a szigetország egyik legismertebb táplálkozástudományi klinikájának alapítója. Könyvében egyrészt minden táplálkozással kapcsolatos alapfogalmat elmagyaráz, melyekkel nap mint nap találkozunk az interneten, másrészt segít rendet tenni az olyan megosztó kérdésekben, mint hogy egyik-másik divatos diéta valóban hasznos-e - mindenkinek. Könyvében tudományosan, mégis érthetően magyaráz el olyan fogalmakat, mint az emésztés, a bélflóra, a pre- és a probiotikumok, az aminosavak, a rostok, és tucatnyi másikat, melyekkel nap mint nap találkozunk. A szépen illusztrált, egyébként nem túl hosszú, érthető, olvasmányos könyv segítségével biztosan nem fogunk lefogyni, és egészségesebbek sem leszünk, viszont lesz egy komplex kép a fejünkben arról, hogyan működik a testünk - ez pedig jó első lépes lehet az egészségesebb élet felé vezető úton.
Ötvös Zsuzsi neve már régóta fogalom a hazai cukrászszakmában, hiszen a klasszika-filológusból vált cukrászmester a precíz, részletes receptjeivel mindig garantálja a tökéletes végeredményt. Az idei könyve, a "Több mint desszert", valóban a haladó szintet képviseli: hat kedvenc alapanyagát - kakaóbabot, maltát, misót, virágokat, sajtot és vajat - felhasználva 31 különleges receptet kínál, amelyek nemcsak tudásban és alapanyagokban, de eszközigényben is messze meghaladják a hétköznapi házi sütögetést. A gyűjteményben találunk régi kedvenceket, mint a kapros-túrós pite, de a modern desszertkultúra ihlette újdonságokat is, például a malátaszirupos puncskockát vagy a misós Eszterházyt. Minden egyes sütemény Zsuzsi stílusát tükrözi: bájosan megkomponált, ínycsiklandó finomságok, amelyeket bátran ajándékozhatunk mindazoknak, akik értékelik a kortárs cukrászat izgalmait, és már nem először állnak neki a konyhában.
Ez a könyv egy igazi kincs a régi idők háziasszonyképző tankönyveinek szellemét idézi, ugyanakkor a modern gasztronómia igényeit is kielégíti. Afféle 0. szintű szakácskönyv, tele ínycsiklandó receptekkel, ám ennél sokkal többet kínál. Azt mutatja be, hogyan érdemes belevágni a főzésbe: a megfelelő eszközök beszerzésétől kezdve a fenntartható étkezési szokások kialakításáig, egészen addig, hogy miként készíthetünk gyors, szezonális és egészséges ételeket. Ez a könnyed, mégis átfogó könyv egy olyan szellemiséget közvetít, amely egykor a legtöbb háziasszony természetes tudása volt, de manapság sajnos háttérbe szorul. Pedig ez a tudás sokak életét megkönnyíthetné. Az írója modern, a mai világ kihívásainak megfelelően gondolkodó háziasszony, aki nem régi, elavult praktikákat oszt meg velünk: a szappankészítés helyett inkább egyszerű, ám ízletes sárgaborsóhummusz receptjével vár ránk. Ideális ajándék saját háztartást alapítóknak, azoknak, akik a meglévő konyhai szokásaikkal küzdenek, vagy éppen időt és pénzt szeretnének spórolni. Tökéletes kalauz a modern gasztronómák számára!
Szederkényi Olga műve egy izgalmas utazásra hívja az olvasót, ahol a brit és francia gasztronómia múlt századi receptjei találkoznak Agatha Christie valóságos és fantáziadús univerzumaival. Minden egyes fejezetben újabb titkokat tárunk fel Agatha Christie és Auguste Escoffier életéből, miközben a nap különböző étkezései – reggeli, ebéd, délutáni tea, vacsora és italok – mentén felfedezhetjük az írónő krimijeiből származó, izgalmas részleteket. A történetek között a regényekben megjelenő ételek elkészítési javaslatai is helyet kapnak, Escoffier klasszikus receptjei alapján. A "Krimik és krémek" nem csupán egy könyv, hanem egy igazi élmény mindazok számára, akik vonzódnak a brit-francia konyhához, Agatha Christie lebilincselő regényeihez, és a századforduló, valamint a negyvenes évek Angliájának hangulatához.
A magyar gasztronómia múltja színes és sokszínű, tele van érdekes, kitalált karakterekkel és adaptált szakácskönyvekkel. A 19. századi szakácskönyvek, amelyek nagyrészt német és francia művekből tükörfordítással születtek, gyakran rejtett, fiktív szerzők nevei mögé bújnak. Ez a jelenség magyarázatot ad arra, miért olyan keveset tudunk ma a magyar konyha történetéről. Ezzel szemben a 19-20. század fordulóján két kiemelkedő gasztronóm, Doleskó Terézia, a szegedi piaristák főzőnője, és Móra Ferenc felesége, Walleshausen Ilona, valódi kincseket hagytak ránk, amelyek hűen tükrözik az alföldi és szegedi konyha gazdagságát. Ezek a művek több kiadást is megértek, és számos alkalommal átírták őket, de a kötetekben olyan verziók is találhatók, amelyeket a szerzők életükben hagytak jóvá, így valószínű, hogy megőrizték az eredeti szándékaikat. A könyvben Cserna-Szabó András esszéi is helyet kaptak, melyek segítségével jobban megismerhetjük a két írót, és felfedezhetjük, miért elengedhetetlenek a munkáik a magyar gasztronómia történetének megértésében. Ez a gazdagon illusztrált, 130 színes képpel díszített kötet minden olyan háztartásban megérdemli a helyét, ahol a magyar konyha iránti érdeklődés él. A könyv tavaly év végén jelent meg, de ha akkor nem került a fa alá, idén végre lehetőség nyílik a hiány pótlására.
Rácz Jenő felesége, Dóra, első szakácskönyvében egy kompakt és jól strukturált receptgyűjteményt kínál, amelyben a klasszikus és a kevésbé elterjedt ételek egyaránt helyet kaptak. A könyv tematikája szorosan kapcsolódik az író saját világához: található benne egy fejezet Dóra kedvenc ételeivel, egy másik a férje, Jenő által kedvelt fogásokkal, valamint Dóra saját receptjeivel is megismerkedhetünk. A mindennapi, gyorsan elkészíthető ételek, valamint a gyerekek számára készült finomságok is külön fejezetet kaptak, így mindenki találhat kedvére valót. Emellett a könyvben egy kis ízelítőt is kapunk a brazil konyhából, hiszen Dóra családja hosszú időt töltött Dél-Amerikában. Rácz-Gyuriczának a házassága előtt sem volt ismeretlen a főzés világa, és a könyvéből egy tapasztalt háziasszony ínycsiklandó receptjeit ismerhetjük meg, gazdag, igényes fotókkal illusztrálva.
A kenyérsütés népszerűsége a Covid időszakában igencsak megugrott, és noha a lockdown óta talán kevesebben fogtak neki a kovászolásnak, a házi kenyérsütés továbbra is trendi. Azóta számos kovászos receptkönyv látott napvilágot, de Horváth Judit külön figyelmet fordított azokra, akik nem fogyaszthatnak hagyományos kovászos kenyeret. Könyvében közel 100 mentes kenyérreceptet gyűjtött össze, a klasszikus fehér kenértől kezdve a gazdag barna és magos változatokig. Emellett egy külön fejezet foglalkozik péksüteményekkel, ünnepi kenyerekkel, alternatív péktermékekkel, valamint a világ különböző kenyereivel is. Horváth Judit receptjei megbízhatóak, hiszen ő maga cukrászként dolgozik, és a Mentes Kovászműhely Facebook-csoport alapítója. A könyv nem csupán recepteket kínál, hanem részletes információkat is nyújt a mentes kovászolásról és a mentes lisztekről.
A kézműves sörök szerelmesei számára a Mad Scientist név már régóta ismerősen cseng, ahogyan a fővárosi Anker közben található Madhouse is. A Madhouse megnyitása szinte egybeesett a Covid második hullámának lezárásával, és az eltelt négy év során nem éppen a legkönnyebb időszakot éltük meg a magyar vendéglátásban. Ennek ellenére a Madhouse csapata mindent elkövetett, hogy a hely valódi híd legyen a gasztronómia, a művészet és a közösségi élet között. Az évek során számos neves vendég – legyen szó tévés személyiségekről, újságírókról, művészekről vagy zenészekről – látogatott el a konyhájukba, hogy közösen alkossanak meg egy-egy különleges menüt. Ezek az ínycsiklandó kreációk most egy különleges kötetben, a Mad Cook Book-ban kaptak helyet, ahol a klasszikus hazai fogások 21. századi újraértelmezései mellett zsidó, ghánai ételek és Jane Goodall receptjei is megjelennek. A könyv igazi gasztronómiai kalandra hív, amelyben a hagyomány és az innováció találkozik.
Évről évre újabb ikonikus sorozatok szakácskönyvei látják meg a napvilágot – gondoljunk csak a Jóbarátok, Gilmore Girls vagy a Szex és New York című sorozatokra. Az utóbbi esetében talán éppen az volt a gond, hogy a főszereplő lányok étkezési szokásai túlságosan egyszerűek voltak: szinte kizárólag sült krumpli és saláta került az asztalukra a hat évad alatt. Ezzel szemben a Csengetett, Mylord? egy teljesen más dimenziót képvisel; Mrs. Lipton konyhája a sorozat egyik központi helyszíne, ahol a nézők valóban ínycsiklandó ételekkel találkozhattak. A 20-as évek Britanniájában játszódó sorozat alapján készült szakácskönyv tele van olyan fogásokkal, amelyek a sorozat epizódjaiban is felbukkantak. Ez a könyv remek ajándék lehet a sorozat rajongóinak, valamint mindazoknak, akik vonzódnak a II. világháború előtti brit konyha ízletes fogásaihoz – igazi különlegesség karácsonyra!