A német ingatlanszektor a milliárdos visszaesés és a politikai bizonytalanság sötét árnyékában áll, ami komoly kihívások elé állítja a piac szereplőit.

A német ingatlanpiac 2024-re mérsékelt növekedést valószínűsít, ám ez a várakozásokhoz képest elmarad. A JLL legújabb elemzésében hangsúlyozza, hogy a gazdasági helyzet romlása és a vállalati környezetben tapasztalható bizonytalanság komoly hatással van az ingatlantranzakciók dinamikájára - számolt be róla a Bloomberg.
A JLL kedden közzétett adatai alapján a német ingatlantranzakciók összvolumene 2024 végére várhatóan 35 milliárd euróra emelkedik, ami mintegy 10 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ez az érték azonban jóval elmarad az eredetileg tervezett 40 milliárd eurós tranzakciómennyiségtől. Helge Scheunemann, a JLL németországi kutatási vezetője rámutatott, hogy
A kereskedelmi ingatlanok piacán általános kedvezőtlen tendencia figyelhető meg.
A vállalatok lemondták vagy elhalasztották a már tervezett vagy megkezdett költözési és terjeszkedési terveiket.
Az ingatlanközvetítő 2025-re vonatkozóan egyre bizakodóbb előrejelzést fogalmazott meg, amely szerint a várható üzletkötési volumen 40 és 42 milliárd euró között alakulhat. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a kedvező perspektívákat befolyásolják a közelgő politikai események, amelyek hatással lehetnek a piaci környezetre.
A februári, előrehozott németországi választások következtében kialakuló gazdasági bizonytalanság továbbra is aggasztja a befektetőket, akik folyamatosan figyelemmel kísérik a helyzet alakulását.
Az irodapiacon különösen érezhető a bizonytalanság hatása. A távmunka térnyerése és az általános leépítési tendenciák miatt a befektetők továbbra is óvatosak a kereskedelmi ingatlanokba való befektetésekkel kapcsolatban. Scheunemann szerint azonban van remény a javulásra. A választások kimenetelétől és a hangulat javulásától függően a gazdasági növekedés és az ehhez kapcsolódóan az irodai ingatlanok iránti kereslet ismét megélénkülhet.
Az Európai Központi Bank lehetséges kamatcsökkentései kedvező lehetőségeket nyithatnak meg a piac előtt, ami hosszú távon jótékony hatással lehet az ingatlanpiaci befektetésekre. Ugyanakkor a szakértők hangsúlyozzák, hogy a politikai és gazdasági események alakulása kulcsfontosságú tényezőként fog szerepelni abban, hogy a német ingatlanpiac mikor tud visszatérni a korábbi, élénkebb növekedési üteméhez.