"Amikor úgy érzed, hogy a terhek már nem növekedhetnek tovább" - Debütált az Esti Kornél hetedik stúdióalbuma | szmo.hu


A vezércsel alkotója most egy izgalmas, rejtélyekkel teli múltba kalauzolja Morck nyomozót és csapatát, ahol a régi, elfeledett bűnesetek árnyai kavarognak. A történet csavaros és lebilincselő, a borongós táj pedig csak fokozza a feszültséget, miközben a kemény skót akcentus színesíti a dialógusokat, és a hangulatot még inkább felerősíti. Készülj fel, mert a titkok felfedéséhez vezető úton nemcsak a bűnözők, hanem a saját démonaik is várnak.

Minden bizonnyal a különválaszthatóség kedvéért kapta a magyar keresztségben a Netflix új brit sorozata a Megoldatlan ügyek osztálya címet, hiszen az eredeti már igen erősen utal a forrására: Dept. Q, azaz Department Q, azaz Q ügyosztály. Amely bizony Magyarországon is igen-igen ismert, mind a dán Jussi Adler-Olsen által írt regénysorozat, mind a kötetekből forgatott (eddig hat darab) dán film kapcsán. Carl Mørck nyomozó és hű segédei, Assad és Rose papíron immár 2007 óta próbálnak megoldani egy különálló rendőrségi részlegként régi, akár több éves, megoldatlan bűneseteket. Akkor jelent meg ugyanis Adler-Olsen első Q-könyve, a Nyomtalanul, amit aztán azóta további kilenc regény követett.

űEddig tehát hat Q-film került ki Dániából, a Nyomtalanul (2013), a Fácángyilkosok (2014), a Palackposta (2016), A 64-es betegnapló (2018), a Hajtóvadászat (2021) és a Határtalanul (2024). Az első négy filmben Nikolaj Lie Kaas alakította a főhőst, a Hajtóvadászat óta azonban átvette a szerepet Ulrich Thomsen, és a további négy regény filmváltozatát is vele tervezik leforgatni.

Ha valaki mélyebben szeretne elmerülni az első történet világában, annak ideális választás a Megoldatlan ügyek osztálya. A sorozat mögött álló kreatív elme nem más, mint Scott Frank, a kétszeres Oscar-díjas forgatókönyvíró, aki olyan emlékezetes filmekért felelt, mint a Logan - Farkas, a Meghalsz újra!, vagy a Különvélemény. Frank most újragondolta a klasszikus narratívát, és sorozatformátumban, Skóciába helyezve meséli el a történetet. 2017 óta Frank teljes figyelmét a televíziózás felé fordította, és azóta olyan sikeres miniszériákért kapott elismeréseket, mint az Isten nélkül és A vezércsel, melyért két Emmy-díjat is nyert, ráadásul a Rendezők, Producerek és Forgatókönyvírók Szakszervezetének díjait is zsebre tette. A Megoldatlan ügyek osztálya nem csupán egy egyszeri sorozat, ha a nézők érdeklődése töretlen marad, könnyedén folytatódhat további évadokkal; a könyvek alapján akár tíz szezont is elképzelhetünk a képernyőn.

Carl Morck karakterét, akinek ikonikus nevét a skót környezet ellenére sem voltak hajlandók megváltoztatni, Matthew Goode kelti életre. Goode ismerős lehet számunkra olyan filmekből és sorozatokból, mint a Match Point, a Watchmen: Az őrzők, a Szökőhév, a Kódjátszma, A férjem védelmében, a Downton Abbey, a Szövetségesek, A korona, a King's Man: A kezdetek, valamint legutóbb az Abigail. Érdekesség, hogy Scott Frank, a rendező, régóta kedveli Goode-t, hiszen már A kulcsfigura című 2007-es filmben is főszerepet játszott Joseph Gordon-Levitt oldalán.

Morck egy igazi kívülálló, aki nem igazán illik a klasszikus nyomozói mintába. Öntörvényűsége és a szabályokkal való szembeszegülése miatt inkább a problémák forrása, mintsem a megoldása, ráadásul a kedvesség is távol áll tőle. Az életét egy balul sikerült lövöldözés felforgatta: a társa mozgásképtelenné vált, egy rendőrtársa életét vesztette, ő pedig súlyos bűntudattal küzd, amely mint egy árnyék, úgy kíséri minden lépését. Miután visszatér a rendőrséghez, főnöke, Moira (Kate Dickie) a frissen alakult, alulfinanszírozott és a pincébe száműzött 'kihűlt ügyek' részleghez, a Q ügyosztályhoz irányítja. Feladata nem más, mint a régi, még lezáratlan ügyek felgöngyölítése, ami Morck számára nem éppen a legkellemesebb kihívás. A csapatába kerül Akram Salim (Alexej Manvelov), a Szíriából menekült egykori rendőr, aki újra szeretné bizonyítani magát, valamint Rose Dickson (Leah Byrne), a rendőrségi asszisztens, aki vágyik arra, hogy fontosabb szerephez jusson. Morck és csapata tehát nemcsak a múlt árnyait próbálják megoldani, hanem saját maguk démonjaival is meg kell küzdeniük.

Mi, nézők természetesen már az első részben megtudjuk, hogy Merritt él, de brutális körülmények között tartják fogva. Ám hogy ki és miért rabolta el, az persze előttünk is titok marad, egészen az évad végéig.

Természetesen mellékszálak is akadnak: az egyik a fent említett rendőrgyilkosság utáni nyomozás, amely komoly traumát okoz Morcknak (ő maga persze nem nyomozhat az ügyben, mégis próbál segíteni az illetékeseknek), illetve megismerhetjük a magánéletét is, pontosabban a vele egy fedél alatt élő mostohafiával, Jasperrel (Aaron McVeigh) való eléggé viharos kapcsolatát. Ráadásul Morcknak a sebesülése óta kötelező pszichológushoz is járnia, Rachel Irvingnek (Kelly McDonald talán a legismertebb név a színészgárdában Matthew Goode mellett) pedig meglepő módon képes megnyílni, és talán meg is tetszenek egymásnak...

Triónk útját számos titokzatos figura kíséri, akik akár a legfőbb hatalmi körökből is származhatnak. Miközben Merritt küzdelmeit figyelemmel kísérhetjük, egyre inkább feltárul előttünk a rejtély, amiért elrabolták és bezárták őt egy dekompressziós kamrába – a szökés lehetősége pedig messze nem olyan egyszerű, mint ahogy elsőre tűnik. A történet végén pedig izgalmas csavarok és meglepő fordulatok várnak ránk, amelyek garantáltan fenntartják a feszültséget.

A Megoldatlan ügyek osztálya egy igazán lebilincselő és szórakoztató, kilenc epizódot felölelő első évadot kapott, melynek legnagyobb erényei a lenyűgöző karakterek. Különösen Morck és Akram párosa marad emlékezetes, még akkor is, ha Assad nevét megváltoztatták (de ezt el lehet nézni). Ez a dinamikus duó már a dán filmek és könyvek világában is megmutatta, milyen erővel bír. Bízunk benne, hogy hamarosan a második könyvből, a Fácángyilkosokból is érkezik egy új évad, hiszen Skócia éppolyan titokzatos, izgalmas és olykor nyomasztó atmoszférát kínál, mint az eredeti skandináv táj.

Related posts