"Mi magyarok vagyunk, és nem vagyunk ostobák" - jelentette ki Szijjártó, miközben az ukránokkal szembeni vétóval való fenyegetését fogalmazta meg.

Magyarország egy négypontos nyilatkozatra hivatkozva döntött úgy, hogy visszavonja az Oroszországgal szembeni szankciók vétóját. Szijjártó Péter azonban óva intett, hogy ha a nyilatkozatban megfogalmazott ígéretek nem teljesülnek, Ukrajna számíthat arra, hogy Magyarország megakadályozza a velük kapcsolatos döntések elfogadását.
Az uniós külügyminiszterek tanácsának szünetében a magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter, a kormánypárti médiát képviselő újságíróknak tartott egy informális "sajtótájékoztatót". Mielőtt a hivatalos tájékoztató elkezdődött volna, kötetlenül megjegyezte, utalva a tanácsülés hangulatára, hogy...
Minden egyes pillanat, amit most élvezek, éles kontrasztban áll azzal, amin ma keresztül kellett mennem.
A munkatársai felkészültségéről is tett megjegyzéseket, kiemelve, hogy:
A Közgázon nemzetközi politikára senkit sem kell felkérni innen előadást tartani.
Majd pedig a világpolitikai helyzetet elemezve arról beszélt, hogy Donald Trump hivatalba lépésével új helyzet áll elő, mert "a liberális mainstream elveszítette a vezetőjét" és mostantól az USA a patrióta oldalon áll és ezzel "mi vagyunk a főáram".
Szijjártó véleménye szerint az EU tagállamai "nem látják a fától az erdőt", és folytatják a "kudarcba fulladt mantrát", ahogy azt az előző években is tették. E megjegyzése alatt arra utalt, hogy az EU idén továbbra is több fegyvert kíván Ukrajnába szállítani, ami szerinte komoly akadályt jelent Donald Trump amerikai elnök béketörekvései előtt. Szijjártó kifejezte aggodalmát, hogy a külügyi tanácsülés keretein belül elhangozhat az a megfogalmazás, hogy...
a szankciós károk nem veszteséget jelentenek, hanem az Európa biztonságában történő beruházások.
Majd rátért arra, hogy miért döntött úgy ismét, hogy Magyarország eláll a vétótól, amely az Oroszországgal szembeni szankciós intézkedések meghosszabbítását fenyegette. Kifejtette, hogy bár Magyarország szívesen diverzifikálná energiabeszerzéseit, a környező országok vagy túl magas áron kínálják az energiát, vagy nem hajtották végre a szükséges infrastrukturális fejlesztéseket a szállítások biztosítása érdekében. Ezért a kormány az Európai Bizottsághoz fordult, hogy garanciákat kérjen Magyarország energiaellátásának biztonságához. Szijjártó Péter azt is hangsúlyozta, hogy...
Magyarország energiaellátása nem képzelhető el orosz kőolaj és földgáz nélkül; e források nélkül szinte lehetetlen biztosítani a szükséges energiát.
Az elfogadott nyilatkozatot az EU külügyi főképviselője és az Európai Bizottság adta ki. Ebben többek között a Bizottság elvárja, hogy minden harmadik ország tartsa tiszteletben: az uniós tagállamokat ellátó energetikai infrastruktúra integritása az EU biztonságát érintő kérdés. Leszögezi a nyilatkoztat, hogy a Bizottság és az uniós tagállamok továbbra is teljes mértékben elkötelezettek Ukrajna folyamatos támogatása mellett, és ezzel összefüggésben "segíteni fogják Ukrajna energetikai infrastruktúrájának helyreállítását, összekapcsolását és stabilizálását, amelyben a tagállamok, köztük Magyarország és Szlovákia, döntő szerepet játszottak". A Bizottság ígéretet tett arra, hogy tárgyalások fog folytatni Ukrajnával Európa ellátásáról az ukrajnai gázvezetékrendszeren keresztül, Ukrajna nemzetközi kötelezettségeivel összhangban. Ebben az összefüggésben a Bizottság kész Magyarországot (Szlovákiával együtt) bevonni a folyamatba. Egy következő pont szerint a Bizottság megkeresi Ukrajnát, hogy biztosítékokat kérjen az EU-ba irányuló kőolajvezeték-transzferek fenntartásával kapcsolatban. Végül arra is emlékeztet az Európai Bizottság, hogy a RepowerEU nevű uniós alap támogatásai arra szolgálnak, hogy támogassa a tagállamok diverzifikációs projektjeit. Utóbbival kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy ebben az alapban - amelynek célja az orosz energiáról történő leválás - Magyarország számára 700 millió eurót különítettek el. Ehhez azonban csak a jogállamisági feltételek teljesítése esetén lehet hozzájutni.
Szijjártó Péter úgy véli, hogy ez a nyilatkozat jelentős eredmény, ugyanakkor Magyarország figyelemmel kíséri, hogy Ukrajna valóban eleget tesz-e a vállalásainak.
Mi magyarok vagyunk és nem hülyék
Szijjártó kijelentette, hogy amennyiben az ukrán fél időhúzásra adná a fejét, vagy bármilyen módon veszélyeztetné Magyarország energiabiztonságát, a magyar kormány más, Ukrajnát érintő kérdésekben fogja megfontolni a blokkolás lehetőségét.
Fontos azonban leszögezni, hogy ez a nyilatkozat csak az Európai Bizottságot kötelezi, ráadásul olyan körülmények, tények szerepelnek benne, amelyek más uniós dokumentumban már fellelhetők.