Lehetséges, hogy a villanyszámlán található piros, kék és zöld tarifa rendszer eltűnik?


Az új energiatörvény keretében, 30 évnyi vörös, kék és zöld tarifák után, Szerbia a villamosenergia-számításban dinamikus tarifákat kíván bevezetni. Ez a lépés a szerb energiarendszer európai uniós szabályozásokkal való összhangba hozásának része. Érdekes módon, ez az újítás még az EU-tagállamok polgárai számára is homályos, amit a Fogyasztói Szervezetek Szövetségének (VZBV) legutóbbi felmérése is alátámaszt. A német lakosság körében például a megkérdezettek 80%-a nem tudja, mit is takarnak a "dinamikus tarifák", miközben ezek a tarifák 2025. január 1-jétől már az ő mindennapi életük részévé válnak.

A német TADO vállalat elemzése alapján megállapítható, hogy 2024 első fél évében az Európában dinamikus tarifákkal rendelkező ügyfelek akár 34%-kal alacsonyabb árakat tapasztalhattak az áramfogyasztás terén, összehasonlítva az Európai Energiatőzsde (EEX) átlagáraival.

Szerbia lakói számára egyelőre nincs ok aggodalomra, mivel a vörös és zöld tarifák eltörlése nem várható az újév beköszöntével. A változásokra csak akkor kerül sor, amikor a jogi keretek és a piaci környezet is megfelelően alakulnak. Ezt nyilatkozta a Bányászati és Energiaügyi Minisztérium a Blic Biznisnek, miután bejelentették az első jogalkotási lépést.

A minisztérium álláspontja szerint a dinamikus villamosenergia-tarifák lényege, hogy az áram ára az adott időszak keresletének és kínálatának függvényében folyamatosan változik. Ezek a tarifák akár naponta, sőt óránként is módosulhatnak, attól függően, hogy miként alakul a piaci helyzet. Ez a megközelítés nemcsak az energiafelhasználás kiegyensúlyozásában játszik szerepet, hanem arra is ösztönzi a felhasználókat, hogy a fogyasztásukat a kevésbé forgalmas időszakokban növeljék. A tarifák változásainak nyomon követéséhez elengedhetetlen, hogy hozzáférhetőek legyenek az áramárakkal kapcsolatos információk. A hatékony fogyasztás menedzseléséhez, a kedvezmények kihasználásához és a megtakarítások eléréséhez okos mérőórákra és digitalizált hálózatra van szükség. Ennek érdekében a legelső lépés a megfelelő szabályozási, piaci és technikai környezet kialakítása, amely magába foglalja a hálózat modernizálását és a digitális mérők telepítését - nyilatkozta a Bányászati és Energiaügyi Minisztérium a Blic Biznisnek.

Miként állunk az intelligens mérőkkel?

Szerbiában jelenleg az okosmérők arányának 16%-a található a hálózaton, ami meghaladja néhány fejlettebb európai ország mutatóit. Az előző év során uniós támogatással 522 ezer új mérőt helyeztek üzembe, és további 665 ezer mérőre már biztosítottak forrást. A jogszabályok megnyitották az utat a piaci szereplők számára, miközben párhuzamosan zajlik a megfelelő szabályozási, piaci és technikai környezet kialakítása. A piaci szereplőknek most saját maguknak kell felismerniük azokat az előnyöket, amelyeket a változó áras szerződések megkötése nyújthat számukra.

Az olyan dinamikus tarifarendszerek alkalmazása, mint amit több országban is megfigyelhetünk, egyértelműen kedvező hatással van a háztartások energiaszámláira. Számos család képes jelentős megtakarításokra szert tenni e megoldás révén. Különösen a villanyautókkal, hőszivattyúkkal és akkumulátorokkal működő háztartások profitálnak a legjobban, mivel ezek az eszközök képesek automatikusan aktiválódni, amikor a villamosenergia ára alacsonyabb, így hatékony energiatárolóként funkcionálnak.

Jelenleg még nem világos, hogy Szerbia követi-e ezt a gyakorlatot, és ha igen, mikor fogja azt megvalósítani. Az azonban egyértelmű, hogy a törvény elfogadása lehetőséget teremt a dinamikus tarifák bevezetésére.

Related posts