Elhunyt a joghurtforradalom egyik meghatározó alakja.


Hosszas betegség után, 78 éves korában szerdán Újvidéken elhunyt Radovan Pankov volt politikus, a Szerbiai Szocialista Párt képviselője.

1946-ban látta meg a napvilágot a Palánka közelében elhelyezkedő Bácstóvárosban (Tovariševo). A Felsőfokú Pedagógiai Iskolában a matematika területén szerzett diplomát, és hosszú évek során elkötelezetten tanította a diákokat. Később a politikai élet felé fordult, és a Kommunisták Szövetségének tagjaként 1986-ban választották meg a Palánka Városi Tanács elnökének, ahol aktívan részt vett a helyi közélet alakításában.

Mihalj Kertesz, a palánkai elnökség titkára, a Szerbiai Központi Bizottság 1987-es nyolcadik ülésének következtében támogatta Slobodan Miloševićet, ami feszültséget szült a Vajdasági Kommunisták Szövetsége Tartományi Bizottságának vezetésével. Kertesz és Pankov kulcsszereplőkké váltak az 1988. október 5-én és 6-án Újvidéken lezajlott joghurtforradalom szervezésében és irányításában.

Kertes, Nedeljko Šipovac, Radoman Božović, Jugoslav Kostić, Dr. Jov Radić és számos más prominens figura mellett Pankov is felkerült az új tartományi állampárti vezetés szűk elitkörébe.

A Jugoszláv Kommunista Szövetség Központi Bizottságának tagjaként kezdődött politikai pályafutása. 1989. december 14-én a Vajdasági Dolgozók Szocialista Szövetsége Tartományi Konferenciájának elnöki tisztségét nyerte el. A Szerbiai Szocialista Párt (SPS) megalakulását követően vezérigazgatói és végrehajtó bizottsági szerepet töltött be, majd a vajdasági SPS-bizottság alelnökévé választották. Politikai tevékenysége során többször is bizalmat kaptak, és képviselőként dolgozott a köztársasági parlamentben.

A 2000. októberi politikai átalakulások következtében úgy döntött, hogy visszavonul a közéletből. Hat évvel később azonban súlyos családi tragédia sújtotta, amikor két fia, Miloš (35) és Ljubiša (33) életét vesztette egy szörnyű közlekedési baleset következtében.

Az 1988-as joghurtforradalom hatásaként megszületett az új alkotmány, amely drámai változásokat hozott a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaságban, különösen Vajdaság autonómiájának megszüntetésével. A koszovói szerbekből álló, manipulált tömeg agresszív megmozdulásai vezetettek a vajdasági vezetőség lemondásához, ezzel pedig elindult a szerbiai központosítás folyamata. Az 1989-es alkotmánymódosítással, majd az 1990-es új alkotmánnyal végleg eltüntették Vajdaság és Koszovó autonóm státusát.

A joghurtforradalom során gyakorlatilag elindult Szerbia a miloševići rezsim irányítása alatt, egy olyan úton, amely végül a nagy Jugoszlávia területét megrázó háborúkhoz vezetett.

Fotó: A joghurtforradalom Újvidéken (naplo.org) A képen az újvidéki joghurtforradalom lenyűgöző pillanatai elevenednek meg, ahol a helyi termelők és a közönség együtt ünneplik a hagyományos ízek és az innováció találkozását. Az esemény színes forgataga nem csupán a joghurt sokféleségét, hanem a közösség összefogását is hirdeti, amely a helyi kultúra és gasztronómia gazdagságát tükrözi. A látványos tálalások és a boldog arcok mind hozzájárulnak a rendezvény különleges atmoszférájához, ahol a gasztronómiai élmények mellett a helyi értékek és a közösségi összetartozás is középpontba kerül.

Related posts