Ma a parlament napirendjén szerepel a lex Till Tamás megvitatása.


Ma már ismeretes, hogy 24 évvel ezelőtt egy F. János nevű, akkor mindössze 16 éves fiatal tragikus módon kioltotta egy 11 éves bajai kisfiú, Till Tamás életét. A rendőrség december 10-én adta hírül, hogy a kisfiú holttestére, amelyet a nyár folyamán találtak meg egy bajai tanyán, bebetonozva, sikerült fényt deríteni a rejtélyre. A nyomozás során F. Jánost többször is kihallgatták, és november végén végül beismerte a gyilkosságot, részletes vallomást téve az eseményekről.

Ezután azonban szabadon távozhatott a rendőrségről, mivel a bűncselekmény elkövetésekor csupán 16 éves volt, így a büntethetősége 2015-re elévült. Éppen ezért csak tanúként hallgatták ki az ügyben. Az eset széleskörű közfelháborodást gerjesztett, miközben Till Tamás édesanyja így nyilatkozott: "Rendkívül megrázó és felháborító számunkra, hogy a fiunk gyilkosát nem vonhatják felelősségre (...) úgy érezzük, hogy a világban nincs igazság. Az illető megérdemelné, hogy örökre rács mögé kerüljön."

Több ellenzéki politikus, köztük Magyar Péter is törvénymódosítást sürgetett ezután annak érdekében, hogy a jövőben a fiatalkorúak által elkövetett emberölések büntethetősége se évülhessen el. A Fidesz-frakció ezek után már szintén tegnap posztolt arról: "haladéktalanul törvénymódosítást kezdeményez, hogy ne évüljenek el soha, semmilyen körülmények között az ilyen bűntettek".

A "haladéktalanul" kifejezés ezúttal szó szerint értelmezésre került: a politikai körök vélhetően próbálják elkerülni, hogy az év eleji kegyelmi ügy nyomán újabb, gyermekeket érintő botrány robbanjon ki, még ha ehhez közvetlenül nem is fűződik a nevük. Az elévüléses jogszabály ugyanis már évtizedek óta érvényben van. Kocsis Máté, a frakcióvezető, már szerdán bejelentette, hogy csütörtökön a parlament törvényalkotási bizottsága megkezdi a törvényjavaslat tárgyalását. Az Index is beszámolt erről, megemlítve, hogy a módosítást Zsigó Róbert neve alatt nyújtja be a kormánypárti frakció.

A bizottság ma délután egy órakor kezdődő ülésének napirendjén a cikkünk írásakor még nem volt megtalálható ez a téma. Ráadásul a benyújtott törvényjavaslatok között sem bukkantunk rá Zsigó Róbert indítványára; csupán egy, a jobbikos Lukács László György által előterjesztett tervezetet találtunk.

Jelenleg nem világos, hogy a fideszes közleményben említett "soha" kifejezés pontosan mit takar: vajon a törvény visszaható hatályú lesz-e, ami azt jelentené, hogy a korábbi esetekre is kiterjed, vagy csupán a Btk. aktuális módosításától számítva vált érvényessé? A visszamenőleges hatályú jogalkotás, enyhén szólva, nem a legszokványosabb megoldás, de az elmúlt évtizedben már találkozhattunk ezzel. Ezzel szemben a Lukács által javasolt intézkedés nem rendelkezik visszamenőleges hatállyal, ahogyan az indoklásában is megfogalmazták: "a jelen javaslat célja, hogy a jövőben elkerüljük az ilyen és hasonló esetek bekövetkezését".

Related posts