A Csádi elnöki palota előtt zajló lövöldözés sokkolta a helyi lakosságot, hiszen a hivatalos rezidencia környékén eddig ritkán történtek ilyen erőszakos események. A fegyveres összecsapás részletei még tisztázatlanok, de a hatóságok sürgősen vizsgálják az

A kormány egyértelműen kézben tartja a helyzetet - jelentette ki Ndjamena fővárosában, a 17 milliós afrikai ország külügyminisztere, aki a kormány szóvivői feladatokat is ellátja. Csád elnöke, Déby tavaly Budapest szívében, a Karmelita kolostor falai között találkozott Orbán Viktorral.
Egy 24 fős kommandó indított támadást az elnöki palota ellen, amelynek következtében 18 tagjuk életét vesztette – tájékoztatta az AFP hírügynökséget Csád külügyminisztere. Abderaman Koulamallah kiemelte, hogy a támadás nem a hírhedt iszlamista Boko Haram csoport által végrehajtott terrorcselekmény volt, ahogyan azt korábban feltételezték Csád fővárosában.
Mi történt? Két autó megállt az elnöki palota egyik bejáratánál, és onnan késekkel és macsetékkel felfegyverzett fiatalok ugráltak ki, akik váratlanul rátámadtak a kormányőrségre. Az incidenst követően egy katona életét vesztette, míg hárman súlyosan megsebesültek. A hadsereg gyorsan reagált, tankokat vezényelt a helyszínre, ami lehetővé tette a rend helyreállítását.
Este kilenckor a rend helyreállt - jelentette be a külügyminiszter egy videóüzenetben. A közösségi médiában közzétett felvételen jól látható volt, hogy az övében egy pisztoly lógott. A külügyminiszter, aki egyben a kormány szóvivője is, így fogalmazott: "Itt állok az elnöki palota előtt, ahol minden nyugodtnak tűnik. Jelenleg még nem rendelkezünk biztos információkkal, de a helyzetet teljes mértékben kontrolláljuk. Várjuk a főügyész érkezését, hogy tájékoztathassuk Csád lakosságát. Csak egy apróbb incidensről van szó, minden a mi irányításunk alatt áll."
Vang Ji, Kína diplomáciai vezetője, éppen afrikai körútján tartózkodik, ahol Csádban folytatott megbeszéléseket Mahamat Idriss Déby elnökkel. A találkozóra néhány órával azelőtt került sor, hogy komoly támadásra került volna sor, így a diplomáciai események és a feszültségek szoros időbeli összefonódása figyelemre méltó.
Déby elnök, aki apja halála után, 2021-ben vette át a vezetést az afrikai országban, idén májusban orosz támogatással sikeresen megnyerte a választásokat. Ezt követően Moszkvába látogatott, ahol Putyinnal találkozott. Csádban azonban különös fordulat történt: az orosz tanácsadókat letartóztatták, arra hivatkozva, hogy puccs előkészítésén dolgoztak. Az orosz szakértők néhány emlékezetes hetet töltöttek a csádi börtönökben, mielőtt végül kiutasították őket az országból.
Déby elnök külföldi körútja során Budapesten is járt, a Karmelita kolostorban tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel szeptemberben. Ez annyiban nem meglepő, hogy a magyar országgyűlés még 2023 novemberében fogadta el a csádi katonai misszióról szóló határozati javaslatot.
2025. december 31-ig legfeljebb 200 fős katonai kontingens tartózkodhat Csádban. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a csádi misszióval kapcsolatban az Indexnek kifejtette: "A stabilitás kulcsszerepet játszik a terrorizmus ellen. Magyarország, és tágabb értelemben Európa számára is fontos, hogy azok, akik el akarnak hagyni a hazájukat, találjanak okot arra, hogy otthon maradjanak. Ha hozzájárulhatunk a stabilitás fenntartásához és a migráció mérsékléséhez, azt örömmel és büszkeséggel tesszük. Ez a küldetés lényege."
Orbán Viktor olyan fontosnak tartja a "csádi történetet", hogy fiát, Orbán Gáspárt bízta meg a kapcsolattartással, Déby államfővel - emlékeztetett a hvg.hu múlt szeptemberben.