Legalább 50 palesztin vesztette életét az izraeli légicsapások következtében Gázában.

A Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztérium nyilatkozata szerint a légitámadások következtében elsősorban nők és gyermekek vesztették életüket, és számos ember sérült meg a támadások során.
A Gázai övezetben csütörtökön végrehajtott izraeli légicsapások legalább 50 palesztint öltek meg, köztük sok nőt és gyermeket - közölte a Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium.
A csapások többek között lakóövezeteket érintettek, beleértve épületeket, kitelepítési helyszíneket és ideiglenes sátortáborokat, sőt, még egy rendőrőrs is a célkeresztbe került.
Gáza északi területén egy újabb tragikus esemény zajlott le, amely során legalább 18 ember vesztette életét, míg egy másik támadás 11 áldozatot követelt, közöttük legalább egy gyermek is szerepel – értesítették a palesztin egészségügyi hatóságok. Az izraeli hadsereg nyilatkozata szerint a rendőrőrs elleni légicsapás célja a fegyveresek parancsnoki központjának megsemmisítése volt.
A déli Han Júnisz városát sújtó három csapás következtében legalább hét ember vesztette életét, köztük egy édesanya és két gyermeke, valamint egy másik két fiatal. Közben Gáza középső területén végrehajtott támadások hat ember halálát okozták, közöttük két nő és két gyermek is tragikus módon életét vesztette.
Izrael március 18-án felmondta a Hamásszal kötött tűzszünetet, és ismét intenzív légi és szárazföldi hadműveleteket indított. Március eleje óta a Gázai övezet, ahol körülbelül 2 millió palesztin él, teljesen el van zárva az élelmiszer- és egyéb importoktól. Ezzel a lépéssel Izrael nyomást kíván gyakorolni a Hamászra, hogy kényszerítse őket a túszok szabadon bocsátására, akik közül még mindig két tucatnyi ember életben lehet.
Az ENSZ Humanitárius Hivatala (OCHA) arra kéri a világ vezetőit, hogy fokozzák a nyomást Izraelre, lehetővé téve ezzel a humanitárius segélyek és más létfontosságú szállítmányok bejutását a területre.
Az OCHA legfrissebb bejegyzésében, amely az X platformon jelent meg, hangsúlyozta, hogy a palesztin lakosság "megfosztva él a túléléshez elengedhetetlen alapvető szükségletektől". A szervezet arra figyelmeztetett, hogy a humanitárius segélyműveletek egyre inkább a teljes összeomlás határvonalán egyensúlyoznak, mivel a gyógyszerek és az élelmiszerek készletei kritikusan alacsony szintre csökkentek.
Izrael kifejti, hogy a Gázai övezet blokádja a Hamász megerősödésének és átcsoportosításának megakadályozására irányul, miközben folyamatosan azt állítja, hogy a csoport a civileknek szánt segélyeket eltulajdonítja. Az izraeli kormány szerint ez a lépés a Hamászra gyakorolt nyomásgyakorlás része, célja pedig a túszok szabadon bocsátása. Ezt a megközelítést azonban jogvédő szervezetek háborús bűncselekménynek és kollektív büntetésnek tartják.
Az izraeli hadsereg csütörtökön figyelmeztetett arra, hogy hajlandó kiterjeszteni hadműveleteit a térségben. Eyal Zamir vezérkari főnök kijelentette: "Amennyiben nem tapasztalunk előrelépést a túszok visszaszolgáltatásával kapcsolatban, tevékenységünket intenzívebbé és jelentősebbé tesszük."
Kiemelte, hogy a Hamász "viseli a felelősséget a háború kirobbanásáért és a gázai nép borzalmas állapotáért".
A Hamász közölte, hogy csak a palesztin foglyok szabadon bocsátásáért, tartós tűzszünetért és a teljes izraeli kivonulásért cserébe engedi el a fennmaradó 59 foglyot, akik közül 24 még életben van. Izrael megfogadta, hogy folytatja a Gázai övezet bombázását, amíg a Hamász teljesen el nem pusztul.